Ako si správne umývať zuby?

Väčšina ľudí tvrdí, že vie, ako si správne umývať zuby. Prax však ukazuje, že zuby nás učia umývať najčastejšie rodičia či iní príbuzní a nie vždy správne. Nesprávne a nedostatočné čistenie  zubov môže viesť ku vážnym problémom.

Chýba mi zub

Ako ste sa mohli dočítať v jednom z našich predošlých článkov zubný mostík je jednou z rozšírených možností ako nahradiť chýbajúci jeden alebo aj viacero zubov. Je možné ich vyrobiť z rôznych materiálov. 

CEREC

Ak ste už niekedy museli riešiť náhradu strateného zubu, či už pre seba alebo niekoho zo svojich blízkych, určite ste sa stretli s pojmom CEREC. O čom je reč?

Neviditeľná pomôcka na vyrovnanie zubov

Nesprávny zhryz môže spôsobovať viaceré problémy. Nejedná sa len o problémy viditeľné na prvý pohľad, hoci vzhľad chrupu je hlavnou príčinou narovnávania zubov. Ale nesprávny zhryz môže takisto viesť aj k zvýšenej aktivite kazu, problémom s trávením a niekedy aj k bolestiam hlavy. Vtedy už nejde iba o estetický zákrok.

Zubný kaz u detí

Štatistiky sú alarmujúce. Až 70% detí vo veku 3 rokov trpí zubným kazom. Mnoho rodičov bohužiaľ stále nechápe, ako veľmi je zubný kaz nebezpečný ako môže negatívne ovplyvniť zdravie dieťaťa a aké môže mať následky v budúcnosti.

chýba zub

Mnoho ľudí často ignoruje situáciu, keď prídu o jeden alebo viacero zubov. Obzvlásť keď ide o stoličky, ktoré ak chýbajú, tak to v zadnej časti chrupu nie je také viditeľné. Predsa len to stojí čas, peniaze aj úsilie nechať si zub nahradiť. Faktom však je, že pre náš organizmus je už aj strata jedného zuba stresujúca a nám chýbajú viaceré zuby, mali by sme to naozaj urýchlene riešiť. 

Čistenie zubov

Zubný kameň má takmer každý z nás. Vzniká mineralizáciou zubného plaku v reakcii s mikroorganizmami, ktoré sa prirodzene vyskytujú v dutine ústnej.  Zubný plak nám vzniká na zuboch po každom jedle. V prípade, že nie je starostlivo a pravidelne odstránený, tak z neho vzniká zubný kaz a zubný kameň.

tehotná žena

Keď žena otehotnie, musí myslieť na mnoho lekárskych vyšetrení. To u zubára medzi nimi často nebýva. Mnohé ženy si aj kladú otázku: Môžu sa zuby počas tehotenstva vôbec ošetrovať?

Kofferdamova blana

Zrejme to tiež poznáte, ležíte v zubárskom kresle, do očí vám svieti svetlo, ústa máte plné vody a vaty a ani chuť všetkých tých prostriedkov, ktoré lekár pri ošetrení používa nie je ktoviečo.  Okrem toho sa vám stále nedarí ustrážiť jazyk a lekár vás žiada aby ste dýchlai nosom, alebo ústa otvorili ešte viac.

mliečne zuby

Stále sa v praxi stretávame s tým, že mamičky sa pýtajú či je potrebné ich deťom umývať mliečne zuby. Odpoveď je jednoznačná - určite áno. Okrem tejto zásadnej otázky sa núkajú aj ďalšie. Kedy začať s umývaním zubov, ako to robiť správne, ako a kedy naučit svoje dieťa samostatne používať zubnú kefku, či aký druh výrobkov je vhodný pre starostlivosť o detský chrup.

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV

Alebo napíšte vašu otázku na stránku Opýtaj sa zubára