Bambusová zubná kefka: Naozaj je ekologická?

Na prvý pohľad rozdiel nenájdete. Bežné zubné kefky majú rovnako, ako kefky ekologické rukoväť a štetiny určené na odstránenie kúskov jedla a zubného povlaku. Kľúčovým rozdielom je však materiál, z ktorého sa vyrábajú.

 

Ekologický bambus

 

Hoci sa bambusové zubné kefky môžu javiť ako nový, ekologický výrobok, v skutočnosti ich poznali už v 15. storočí v Číne. Zubné kefky z čias dávno minulých obsahovali vlasové štetiny zo zvierat a rukoväť z bambusu. A niet sa čomu čudovať! Bambus ekologický naozaj je, vlastnosťami sa zásadne líši od plastu či dreva. Táto drevina rastie mimoriadne rýchlo, vyžaduje minimálnu starostlivosť bez použitia hnojív či pesticídov a je prirodzene antimikrobiálny. Jeho ekologická výhoda spočíva v biologickej odbúrateľnosti. Rukoväte bambusových zubných kefiek sú kompostovateľné, najprv však musíte odstrániť nylonové štetiny. Na druhej strane, ak bambusové zubné kefky skončia v komunálnom odpade, nie sú výrazne šetrnejšie k životnému prostrediu, ako ich plastová konkurencia. 

 

Pozor, je to komplikovanejšie!

 

Štruktúrou je bambus určite šetrnejší k životnému prostrediu ako plast. Ale! Väčšina bambusu sa pestuje a vyrába v Číne, čo znamená, že ak žijete mimo Ázie, emisia uhlíka spojená s transportom produktu sa premietne aj do používania zubnej kefky. Taktiež vysoký dopyt po materiáli z bambusu pravdepodobne spôsobí jeho rozsiahle vysádzanie v Ázijských oblastiach, čo zapríčiní zmenu prirodzeného biotopu.

 

Štetiny zubnej kefky

 

Väčšina z nich, dokonca aj tie na kefkách bambusových, sa vyrábajú z 2 druhov nylonu. Nylon-6, je materiál, ktorý sa nikdy biologicky neodbúrava a nylon-4, ktorý sa často považuje za biologicky odbúrateľný. Nie je tomu tak. Presnejšie povedané, je odbúrateľný a biodegraduje iba v umelo vytvorených laboratórnych podmienkach. Pre dokonalú biologickú odbúrateľnosť zubných kefiek je možné zaobstarať si kefku so štetinami z diviačej srsti, ktoré boli bežné v minulom storočí. Avšak, tieto štetiny sú omnoho tvrdšie a pri ich používaní hrozí poškodenie ďasna a závesného aparátu zubu. Z medicínskeho hľadiska je preto úplne jasné, prečo boli časom vymenené za vlákna z nylonu.

 

Bambusová zubná kefka

 

Vymeňte iba jednu časť

 

Existujú tiež zubné kefky, ktoré majú opakovane použiteľnú rukoväť. Čo to znamená? Pri výmene zubnej kefky za novú vymieňate iba hlavicu, čím sa minimalizuje odpad. K dispozícii sú aj bambusové zubné kefky s vymeniteľnou hlavicou a taktiež rukoväte z dlhodobo recyklovateľných materiálov, ako je napríklad hliník. Pri výbere ekologických zubných kefiek treba byť naozaj obozretný. Veľké množstvo e-shopov totiž deklaruje, že ich bambusové zubné kefky sú „100% ekologické“ alebo „úplne kompostovateľné.” Ak sa pozriete bližšie, väčšina z nich má tieto štetiny z nylonu-6. Ide o klasický príklad tzv. „greenwashingu“ - dezinformácie za účelom prezentácie svojej značky. Navyše, ak vám takýto produkt príde zabalený v plastovom obale, celá vaša snaha vyjde nazmar.

 

Je správne kúpiť si  ekologickú zubnú kefku?

 

Pri porovnaní vlastností plastovej a bambusovej zubnej kefky z environmentálneho hľadiska je výsledok jasný. Ak chcete znížiť negatívny vplyv na životné prostredie, siahnite po kefke z bambusu. Na druhej strane, ak stále nie ste presvedčený o pozitívnom vplyve ekologických kefiek, opotrebované plastové kefky začnite recyklovať. Na Slovensku existuje hneď niekoľko firiem, ktoré staré kefky zbierajú, recyklujú a menia na rôzne iné produkty.  

Myslite tiež na to, že samotná kúpa zubnej kefky z prírodných materiálov životné prostredie nezachráni. Pretože, každého individuálna uhlíková stopa je ovplyvňovaná oveľa väčšími faktormi. Kde teda začať? Konzumujte menej mäsa a živočíšnych výrobkov, občas vyvetrajte bicykel namiesto auta, alebo len správne separujte svoj odpad.

 

Autor
Image

MICHAELA DŽOGANÍKOVÁ

zdravotná sestra a dentálna hygienička v ambulancii ZUBÁR-PRO
Venuje sa dentálnej hygiene

 

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

  1. Prihláste sa do vášho účtu a pridajte komentár ako odborník. Použite polia nižšie a pridajte komentár ako hosť.
0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV