Zubné kefky

Téma ekológie sa v ostatnom čase dostáva čoraz viac do popredia. Záujem o to, ako žiť ekologickejšie a šetrnejšie k planéte sa dotýka nielen oblasti starostlivosti o pleť, vlasy, telo ale aj zuby!

 

Áno či nie?

 

Pridali ste sa aj vy ku skupine ľudí, ktorým stav a kondícia životného prostredia nie sú cudzie? Nahradili ste sprchové gély a šampóny v plastových fľašiach za mydlá v minimalistických obaloch, siahate po prírodnej kozmetike a hľadáte ekologickejšie alternatívy aj v starostlivosti o zuby? Otázka znie, či sú tieto riešenia skutočne efektívne a vhodné. V nasledujúcich riadkoch vám ponúkame zhrnutie správneho čistenia zubov, ktoré vám pomôže rozhodnúť sa pri výbere vhodných pomôcok pre starostlivosť o zuby.

 

Zubný povlak

 

Jeho pravidelné odstraňovanie je naozaj dôležité. Ide totiž o mäkké usadeniny, ktoré spôsobujú zubný kaz. Pretože je zubný plak mäkký, nie je na jeho odstránenie potrebný vysoký tlak, ani tvrdý nástroj. Odstraňovanie môžeme prirovnať k zametaniu podlahy. Predstavte si, že z hladkej podlahy zametáte vrstvu piesku a máte k dispozícii dve metly. Prvá má tvrdé, dlhé štetiny, ktorých je pomerne málo a pri prílišnom zatlačení na metlu sa rozídu na všetky strany. Druhá má štetiny mäkké a jemné, na metle je ich omnoho viac. Už jedným ťahom takouto metlou zmetiete väčšinu piesku. Veľmi podobne to funguje aj pri umývaní zubov.

 

Dôležitosť štetín

 

Na efektívne a zároveň šetrné čistenie zubov sú najúčinnejšie kefky s čo najmäkšími štetinami, ktorých je na kefke niekoľko tisíc v kombinácii s primeraným tlakom. Ten je dôležitý najmä kvôli ochrane ďasien. Keď sa pri umývaní zubov spojí tvrdá kefka a veľký tlak v ruke, ďasná veľmi trpia. Postupom času ustupujú, krčky zubov sú citlivejšie a pomaly sa odhaľujú. Nesprávna a nemenná technika umývania zubov dláždi cestu paradontitíde, ktorá v najhorších prípadoch spôsobuje vypadávanie zubov.

 

Eko kefky

 

Na trhu nájdete pomerne veľa ekologických kefiek. Bambusové, s vymeniteľnými hlavicami, zo škrobov či kompostovateľných plastov. Pri výbere sa v prvom kroku zamerajte na jej funkčnosť, účinnosť a bezpečnosť. Ak nájdete na trhu eko variantu, ktorá bude spĺňať kritéria mäkkých a početných štetín, smelo do toho! Ak nie, nezúfajte. Existujú spoločnosti, ktoré vyrábajú špičkové zubné kefky a zároveň im naša planéta nie je ukradnutá. Aj plastové kefky môžete po dopoužívaní odovzdať na recykláciu. 

 

Zubné nite

 

Ešte stále sa zamýšľate nad ich dôležitosťou? K správnej a úplnej zubnej hygiene čistenie medzizubných priestorov naozaj patrí. Až 40% plochy našich zubov tvoria medzizubné priestory t.j. miesta, kam sa obyčajná zubná kefka nedostane. A práve medzizubné kazy patria medzi tie, ktoré vznikajú u dospelých najčastejšie. V žiadnej kúpeľni by nemala preto chýbať zubná niť. Väčšina z nich je voskovaná či s príchuťou. Za pozornosť však stoja aj tzv. expandujúce nite, ktoré pri kontakte s vlhkým prostredím v ústach zväčšia svoj objem a pri odstraňovaní nahromadeného plaku sú oveľa účinnejšie.

 

Medzizubné kefky

 

Na čistenie medzizubných priestorov sa dajú účinne využiť aj medzizubné kefky, ktoré sa zavádzajú medzi zuby a odstraňujú nahromadený zubný povlak. Pri ich používaní nezabúdajte na dočistenie vztyčných plôšok zubnou niťou.

 

Pravdou je, že ekologických produktov pre medzizubnú hygienu je na trhu o čosi menej. Najčastejšie sa stretnete s niťami z kompostovateľných materiálov, ktoré sú zabalené v skle a po minutí sa dajú dopĺňať. Ak nemáte príliš krivé zuby a ovládate správnu techniku "nitkovania" zubov, ekologické medzizubné kefky nie sú nutnosťou, vystačíte si so zubnou niťou. Z pohľadu znižovania odpadu môže byť zaujímavá aj možnosť kúpy ústnej sprchy, ktorá dokáže nahradiť nite, aj medzizubné kefky.

 

Zubné pasty a ústne vody

 

Svoju rolu v starostlivosti o zuby hrajú aj pasty a ústne vody. Oveľa dôležitejšie ako samotný produkt je správna technika. Vybrať si môžete z viacerých príchutí aj vlastností. Na trhu nájdete zubné pasty sľubujúce bielenie, 24 hodinovú sviežosť, zníženie citlivosti zubov či ekologické zubné prášky a tablety balené v skle. Ústne vody sú nápomocné pre pacientov s parodontitídou či ľudí nosiacich fixný zubný strojček, na dočistenie a prepláchnutie po medzizubnej hygiene.

 

Nech už sa pri kúpe rozhodnete akokoľvek, myslite okrem ekológie predovšetkým na to, že zuby máte na celý život iba jedny a najdôležitejšia je správna technika ich čistenia. Inak sa môže veľmi ľahko stať, že uhlíkovú stopu radikálne natiahnete opakovanými návštevami zubného lekára, ktorý pri svojej práci musí používať aj iné, ako eko pomôcky.

 

Autor: MICHAELA DŽOGANÍKOVÁ

Zdravotná sestra a dentálna hygienička. Venuje sa dentálnej hygiene
 

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV