Bielenie zubov: Spĺňate podmienky na tento zákrok?

Bielenie predstavuje estetickú korekciu zafarbených zubov pomocou bieliaceho prípravku s obsahom peroxidu vodíka alebo karbamidperoxidu. Mechanizmus účinku spočíva v štiepení pigmentov na bezfarebné molekuly. Kedy sa môže bielenie zubov vykonávať?

 

Dokonalý úsmev

 

Hlavnou indikáciou bielenia sú zafarbené zuby z potravy a nápojov, vekom podmienené sfarbenie v dôsledku úbytku skloviny, čiastočne aj tetracyklínové zuby a mierny stupeň dentálnej fluorózy. Samotnému bieleniu zubov predchádza vyšetrenie a foto dokumentácia, kedy sa stanoví individuálny plán liečby a zubný lekár rozhodne o možnosti bielenia. Štandardne sa vykonáva bielenie predných plôch zubov viditeľných pri úsmeve (rezáky, očné zuby, črenové zuby).

 

Ako bielenie prebieha?

 

V zubných ambulanciách sa vykonávajú profesionálne ambulantné bielenia zubov pomocou certifikovaných, vysoko koncentrovaných (30-38 % H2O2) bieliacich gélov. Ide o bezbolestný výkon, ktorý spočíva v nanesení gélu na zuby, jeho opakovanom pôsobení 15 – 20 minút a zotretí, pričom ďasná a okolité tkanivá sú chránené izolačnou membránou. Počet aplikácii závisí od dosiahnutia očakávaného odtieňa a od citlivosti zubov pacienta.

 

Domáce bielenie zubov

 

Možnosťou, ako dosiahnuť žiarivý úsmev je aj domáce bielenie zubov, ktoré vykonáva pacient podľa pokynov lekára. Do plastového nosiča, ktorý sa zhotoví na základe scanu zubov sa aplikuje bieliaci gél. Pre pacientov s miernou citlivosťou zubov sa odporúča denné bielenie (1-2 hodiny ráno a večer) s koncentráciou 10 % karbamidperoxidu. Pre rýchlejší výsledok je možné použiť 16 % karbamidperoxid a nechať ho pôsobiť v noci. Domáce bielenie trvá 5 – 15 dní. V súčasnosti je trendom kombinované bielenie zubov, kedy si pacient cca 20 dní bieli zuby doma pomocou nosičov a konečný výsledok požadovaného odtieňa sa dokončí v ambulancii. Vyššie spomínané typy sú účinné a bezpečné, pretože sú kontrolované zubným lekárom, ktorý smie používať vyššie koncentrácie bieliacich prípravkov, zatiaľ čo účinok voľnopredajných “kozmetických” prípravkov je nízky (do 0,1% H2O2).

 

Bielenie zubov

 

Zuby nebieľte, ak ...

 

Bielenie zubov sa neodporúča v prípade vysokej kazivosti, zlej hygieny, veľkého množstva plomb na predných zuboch, prasklín skloviny, vrodených a získaných defektov zubných tkanív (hypoplázia skloviny, erózie, abrázie), u tehotných a dojčiacich žien, silných fajčiarov a pri alergiách na niektorú zložku bieliaceho prípravku.

 

Citlivosť zubov

 

Kladiete si otázku, či bielenie môže spôsobiť citlivosť zubov? Áno, pokiaľ sa nedodržiavajú pokyny zubného lekára alebo výrobcu. Citlivosť zubov môže byť zapríčinená aj netesnými plombami či kazmi, preto je pred každým bielením dôležitá ich oprava a následná kontrola.

Pred bielením je správne dať pacientovi podpísať informovaný súhlas. Čo sa v takom súhlase môže nachádzať?

 

Poučenie pacienta pred, počas a po bielení zubov

 

  • pred každým bielením je nutné dôkladné vyčistenie zubov vrátane medzizubných priestorov
  • medzi bieleniami a minimálne týždeň po skončení bielenia je potrebné dodržiavať tzv. bielu diétu – eliminovať vysoko pigmentované jedlá a nápoje (čaj, káva, červené víno, kečup, džemy, cvikla, čučoriedky a i.), fajčenie, kyslé (kola, džúsy, citrusové plody)
  • po celú dobu bielenia je potrebné používať zubné pasty s vyšším obsahom fluoridov, príp. pasty na citlivé zuby (Elmex, Elmex gelé, Enzycal, Opalescence), nevhodné sú prípravky s obsahom SLS- sodium lauryl sulfátu, ktorý môže zuby a ďasná dráždiť
  • v prípade domáceho bielenia je nutné dodržiavať návod na použitie, inak hrozí citlivosť zubov či poškodenie mäkkých tkanív
  • v prípade domáceho bielenia musí byť nosič s gélom nasadený natesno, zbytok bieliaceho gélu zotrieť vodou a kefkou alebo vreckovkou, neprehĺtať gél, po nasadení vypláchnuť ústa vodou, počas samotného bielenia nepiť, nejesť a nefajčiť, po skončení bielenia si dôkladne vypláchnuť ústa, nosič opláchnuť a umyť kefkou, odložiť ho do krabičky alebo nádobky s vodou
  • v prípade domáceho bielenia si pacient samovoľne nemení bieliace prípravky
  • zuby sa v oblasti krčka bielia pomalšie než rezacie hrany zubov
  • bielenie zubov nie je výkon s trvalým výsledkom, prvých 24 hodín s maximom po 7 dňoch od skončenia bielenia dochádza k prvotnej strate bieliaceho efektu, po 1-3 rokoch bude pravdepodobne potrebné dobielovanie zubov
  • v prípade ťažkostí (citlivosť až bolesť zubov, poranenie mäkkých tkanív, prasknutie, netesnosť nosiča) je nutné prerušiť bielenie a vyhľadať lekára.

 

Autorka: LYDIA KOČIŠOVÁ

Zubná lekárka. Venuje sa predovšetkým záchovnej stomatológii, ktorá sa zaoberá estetickou rekonštrukciou zubov.

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV