Moderné technológie v stomatológii

Tak ako v mnohých oblastiach, aj v medicíne zaznamenávame výrazné technologické pokroky. V oblasti zubného lekárstva vedci vymýšľajú čoraz viac nových metód a postupov zubného ošetrenia. Pomáhajú vylepšovať pracovné postupy špecialistov a zvyšujú kvalitu liečby.

 

Intraorálne kamery

 

Tieto malé kamery pripomínajú veľké pero a sú dôležitou súčasťou modernej zubnej diagnostiky. Lekárovi stačí umiestniť intraorálnu kameru do úst pacienta a nasmerovať senzor na miesto, ktoré potrebuje vidieť. Na obrazovke tak spoločne v reálnom čase vidia diagnostikované miesta, čo pomáha pacientovi lepšie pochopiť navrhované úkony a terapiu.

 

Lupové okuliare

 

Špeciálne okuliare pomáhajú lekárovi vidieť s niekoľko násobným zväčšením. Používajú sa v implantológii, endodoncii, regeneračnej terapii aj zubnom laboratóriu. Zväčšenie obrazu pracovnej oblasti pomocou lupových okuliarov umožňuje vidieť oveľa väčšie množstvo detailov - malé prasklinky či chyby na zuboch, čo poskytuje vyššiu kvalitu klinického ošetrenia a priestor na rýchlejšiu prácu.

 

Zubný mikroskop

 

Ide o profesionálne optické zariadenie, vďaka ktorému môže zubár zväčšiť 3 až 20-krát, čo umožňuje robiť najpresnejšie predpovede zubného ošetrenia a poskytuje obrovské príležitosti pre najefektívnejšie endodontické ošetrenie.

 

3D tlačiarne

 

Hlavnou úlohou 3D tlačiarne pre stomatológiu je skrátiť dobu výroby náhrad a znížiť náklady na výrobu, bez straty kvality a presnosti. Vďaka 3D tlačiarňam už pacient nemusí 2 - 3 dni čakať na výrobu sadrových modelov. Lekár pomocou intraorálneho skenera naskenuje chrup, za pár minút zostaví 3D model a okamžite prenesie údaje do tlačiarne.

 

3D tlačiarne pomáhajú lekárov vytvárať:

  • ukážkové a študijné modely čeľuste
  • návrh budúceho úsmevu
  • dočasné korunky a mostíky
  • navigačné (chirurgické) šablóny na zavedenie zubných implantátov

 

Vďaka 3D tlačiarni je možné vytvoriť aj dočasné ochranné korunky pre pacientov, ktorí čakajú na korunky permanentné. Tieto plastové, účinne chránia obrúsené zuby a plnia taktiež estetickú funkciu.

 

3D skenery

 

Pred začiatkom ortodontickej liečby, na výrobu koruniek, faziet, ako aj na zubnú protetiku sa vyžaduje zhotovenie odtlačkov zubov pacientov. Tradične sa na to používa špeciálna odtlačková hmota, ktorá sa po vymiešaní vloží do lyžice kopírujúcej tvar čeľuste, pritlačí sa na zuby a po jej vytvrdnutí sa vyberie. V hmote sa otlačí jasný odtlačok zubov. Nie práve najpríjemnejší postup môže u niektorých ľudí vyvolať dávivý reflex. Aby bol tento postup ľahší a menej frustrujúci, vývojári stomatologických zariadení vytvorili 3D skenery. Podobajú sa intraorálnym kamerám, ale ich úlohou je preniesť trojrozmerný obraz zubov a ďasien na ďalšie spracovanie. Takéto skenery spravidla pracujú v tandeme s zubotechnickými frézami (technológiou CAD-CAM). Do programu zapisujú naskenované zuby a ďasná, lekár urobí úpravy, vymodeluje potrebné zmeny a stroj vybrúsi umelé zuby z keramického bloku. Výhodou týchto odtlačkov je nielen pohodlnosť bez dávivého reflexu, ale aj mimoriadna presnosť a možnosť naplánovať protetiku v počítači.

 

3D skener

 

Technológia CAD/CAM

 

Pomocou systémov CAD/CAM sa rýchlo, presne modelujú a vyrábajú produkty akejkoľvek úrovne zložitosti: korunky, inlaye, mostíky, piliere či protézy.
Použitie technológie CAD (Computer Aided Desing) umožňuje navrhnúť budúcu protetickú konštrukciu. S jeho pomocou prebieha modelovanie 3D objemovej časti, počítačový dizajn, príprava výkresov a súvisiacej dokumentácie. Vďaka systému CAD je možné vidieť vytvorenú konštrukciu v rôznych projekciách a tiež vykonať potrebné zmeny v ktorejkoľvek fáze. Po príprave konečného návrhu sa údaje prenesú do výroby. Počítačová technológia CAM (Computer Aided Manufacturing) umožňuje vyrábať vysokokvalitnú vymodelovanú zubnú konštrukciu z materiálu akým je oxid zirkoničitý, titán, kompozitný materiál aj keramika.

 

Ortopantomogram - panoramatický obrázok, OPG

 

Technológia, ktorá sa v stomatológii využíva už pomerne dlho. Ide o 2D röntgenové zobrazenie všetkých zubov, kostného tkaniva hornej a dolnej čeľuste, štruktúry maxilárneho sínusu a štruktúry temporomandibulárneho kĺbu.

 

Počítačová 3D tomografia

 

Ide o modernú digitálnu diagnostiku chrupu pacienta v 3D zobrazení, vďaka ktorej sa získavajú 3D obrazy s minimálnym vystavením žiareniu. Diagnóza umožňuje identifikovať rôzne ochorenia kostného tkaniva, vidieť skrytý kaz, posttraumatické komplikácie, patológie, aj zápaly čeľuste, ktoré na bežných röntgenových snímkach často nevidieť. Informačný obsah tohto postupu umožňuje lekárovi rýchlo posúdiť všeobecný stav chrupu pacienta, stanoviť správnu diagnózu a predpísať účinný liečebný plán. Zároveň vďaka obrazu na počítači si lekár dokáže priblížiť každý zub a podrobne ho preskúmať, posúdiť kostnú štruktúru čeľustí (nádory, zlomeniny, cysty atď.), diagnostikovať zápal maxilárneho sínusu, posunutie alebo zlomeninu nosovej priehradky, zmeny v štruktúre temporomandibulárnych kĺbov.

 

Autor: OLEG BORODAVKO

Zubný lekár. Venuje sa predovšetkým implantológii a protetickej stomatológii

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV