Liečba strojčekmi je najbežnejším a cenovo dostupným spôsobom liečenia maloklúzie a krivých zubov. V porovnaní s inými metódami korekcie zhryzu sú fixné strojčeky lacnejšie a dokážu napraviť väčšinu patológií. V modernom zubnom lekárstve sa dá aj tá najhoršia patológia napraviť v každom veku.
Strojčeky sa delia na tri typy:
Najpopulárnejšie sú vonkajšie kovové strojčeky. Sú najmenej nákladné a sú najúčinnejšie. Používajú sa u 80% ľudí. Ich hlavnou nevýhodou je, že sú viditeľné na zuboch.
Ak pacient nechce nosiť vonkajšie strojčeky, lekár mu môže ponúknuť lingválne – taktiež kovové strojčeky, ktoré sú však pripevnené k vnútornej strane zubov. Ich hlavnou výhodou je teda neviditeľnosť, majú však aj značné nevýhody. Môžu dráždiť jazyk a pri ich nosení viac trpí dikcia a ústna hygiena. Lingválny strojček je aj drahšou záležitosťou ako vonkajší.
A potom existuje ešte jeden typ strojčeku - keramický. Na zuboch je menej viditeľný, ale je drahší a krehký.
Pred inštaláciou akéhokoľvek strojčeka je nevyhnutné, aby pacient podstúpil preventívne čistenie a prípadne ošetrenie zubov. Už nainštalované strojčeky nedovolia lekárovi vykonať vysoko kvalitné ošetrenie zubov.
Inštalácia fixného strojčeku trvá 1,5-2 hodiny. Po nainštalovaní môže dôjsť k miernemu napätiu v zuboch, ktoré bude trvať približne 3 až 5 dní. Môžu sa vyskytnúť bolesti alebo len bolestivé pocity, ktoré sa dajú zmierniť pomocou liekov. Tieto pocity sú spojené s tým, že sa zuby začínajú hýbať. V niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť chyby reči a zmena dikcie, netrvajú však dlho. Počas adaptácie môže mať pacient problém so žutím. Čas privykania na fixný strojček je asi dva týždne.
Po inštalácii strojčeku musí pacient navštevovať svojho zubára raz mesačne (niekedy viac, niekedy menej často) kvôli korekcii a prehliadke. Priemerná doba liečby fixným strojčekom trvá 1,5 roka. Na konci liečby, po odstránení strojčeku, je potrebné výsledok zafixovať nainštalovaním fixného retaineru na vnútornú stranu zubov. Taktiež sa vytvoria chrániče, ktoré musí pacient nosiť každú noc počas 6 - 12 mesiacov. Pri dodržaní všetkých odporúčaní lekára a výrobcu sa zhryz upraví takmer v 100% prípadov.
Pacienti, ktorí nosia strojček, sa rýchlo adaptujú na spoločenský život. V modernom svete ostatní ľudia nereagujú na ich vzhľad tak ostro, pretože strojčeky sa v našich životoch stali úplne bežnými.
Hygiena pri nosení strojčekov
Fixný strojček neovplyvňuje stav skloviny zuba, ale nesprávne čistenie zubov vedie k hromadeniu povlaku okolo strojčeku, a to má za následok tvorbu kazu. Po odstránení výstuh sa v takomto prípade môžu vytvárať škvrny. Aby sa tomu zabránilo, pacient by mal podstúpiť preventívne čistenie u stomatológa každé 3 mesiace.
Na čo netreba zabúdať?
Výber kliniky aj lekára si starostlivo zvážte a dajte na odporúčania a skúsenosti.
Pacienti s už nainštalovanými strojčekmi sa pomerne často presťahujú do iného mesta alebo zmenia svojho lekára, čo môže spôsobiť komplikácie v liečbe. V takom prípade sa musí začať s liečbou odznovu alebo sa jej trvanie podstatne predĺži.
Existujú rôzne možnosti nákladov na liečbu, ale najoptimálnejšia pre pacienta je all-inclusive, ktorá zahŕňa inštaláciu strojčeku, jeho odstránenie a všetky potrebné návštevy v priebehu liečby. Náklady na liečbu sú predovšetkým ovplyvnené materiálom, z ktorého je strojček vyrobený. V závislosti od vašej finančnej situácie vám lekár ponúkne najlepšiu možnosť.

OLEG BORODAVKO
Venuje sa predovšetkým implantológii a protetickej stomatológii

Nesprávny zhryz a krivé zuby: Aký je dôvod a čo s tým robiť?

Ako si správne umývať zuby?
