Prečo sú zubári takí drahí?

Cenníky v zubných ambulanciách sú často predmetom diskusií. Jedna skupina je pobúrená a sumy spochybňuje, iní sú naopak presvedčení, že kvalita stojí peniaze a sú za ňu ochotní zaplatiť. Čo však stojí na pozadí cien zubných ambulancií?

 

Náklady na vybavenie

 

Moderné prístroje a zariadenie stomatologickej ambulancie priamo ovplyvňujú kvalitu stomatologického ošetrenia. Žiadna zubná ambulancia sa nezaobíde bez kresla, ktorého cena sa pohybuje okolo 15 až 45 tisíc eur. Okrem počiatočnej investície treba myslieť aj na jeho pravidelný servis a údržbu, sterilizačnú techniku a mnohých špecializovaných prístrojov na ošetrenia. Moderná zubná ambulancia navyše potrebuje minimálne intraorálny röntgen, tomograf či panoramatický röntgen. Vstupná investícia pred otvorením stomatologickej praxe je teda naozaj vysoká.

 

Náklady na materiál a nástroje

 

Zubná prax vyžaduje veľké množstvo rôznych nástrojov a spotrebného materiálu - od návlekov na topánky, obrúskov až po vrtáky, frézy, kompozity, keramiku a farmaceutiku. Používanie nekvalitného spotrebného materiálu ovplyvňuje nielen kvalitu služieb, ale môže predstavovať aj riziko pre zdravie pacienta. Zodpovední lekári používajú iba kvalitný, osvedčený spotrebný materiál a pracovné nástroje, ktoré zaručujú dobrý výsledok bez rizika pre pacienta.

 

Platba za prácu lekára

 

Čím vyššia je kvalifikácia odborníka, tým kvalitnejšie je schopný vykonávať svoju prácu. Na zdokonalenie odborných vedomostí a zručností je ale potrebné značné množstvo času, úsilia a peňazí. Okrem toho sa moderná zubná veda rozvíja veľmi rýchlo, neustále sa objavujú nové technológie, ktoré je potrebné ovládať, aby vedel lekár pacientovi poskytovať najlepšie služby. Aj tento aspekt sa odrazí na konečnej cene zubného ošetrenia.

 

Platba za prácu zamestnancov a náklady na údržbu kliniky

 

V chode zubnej ambulancie je zapojených veľa ľudí, ktorých dôležitosť si často pacient neuvedomuje. Ide o personál, vďaka ktorému pacient získava nielen kvalitu, ale aj komfort služieb. Ďalšou položkou je prenájom priestorov, vynútené opravy, údržba, výdavky na bežný chod aj platy zamestnancov a samotného zubného lekára. Vyššie ceny za zubné ošetrenie a protetiku sa teda skladajú z rôznych faktorov a sú celkom rozumné.

 

Autor: OLEG BORODAVKO

Zubný lekár. Venuje sa predovšetkým implantológii a protetickej stomatológii

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV