laser

 Laser sa využíva v rôznych odvetviach a výnimkou nie je ani zubné lekárstvo. V tomto článku sa dočítate ako je laser výborným pomocníkom v zubnej ambulancii a prečo sa ho nemusíte báť.

   

Výhody lasera

 

  • Bezbolestná a bezkontaktná aplikácia. Laserový lúč plní úlohy dentálnych nástrojov, napríklad skalpela. Výsledkom je lepšia znášanlivosť pacienta, minimálne invazívne a takmer bezbolestné zákroky. Laser znižuje pooperačnú citlivosť a teda potrebu liekov proti bolesti.
  • Hojenie bez jaziev. Po jeho aplikácii neostávajú otvorené rany a nie sú potrebné stehy, pretože zastavuje krvácanie. Ošetrené tkanivo nekrváca a ani nebolí. Laser taktiež podporuje rýchlejšie hojenie rán. Má dezinfekčný a baktericídny účinok - ničí škodlivé mikroorganizmy, čím účinkuje protizápalovo. 
  • Aplikácia s vysokou presnosťou a precíznosťou. Miesto a dĺžka aplikácie laserového lúča je presne zvolená tak, aby prístroj pôsobil iba na postihnuté tkanivá terapeutickým účinkom.  
  • Laser skracuje dĺžku ošetrenia, eliminuje riziko komplikácii po ošetrení a tým znižuje počet návštev u zubára.

 

Využitie lasera v zubnom lekárstve

 

Endodoncia

Laser sa používa na ošetrenie a dezinfekciu koreňových kanálikov. 

 

Parodontológia

Laser je nepostrádateľný pri liečbe parodontitídy. Pomocou lasera je možné realizovať množstvo výkonov, vrátane biostimulácie ďasien a hĺbkového ošetrenia parodontálnych vačkov a poškodených tkanív (uzavretá kyretáž a dezinfekcia parodontálnych vačkov).

 

Stomatochirurgia

Použitie lasera má svoje opodstatnenie takmer pri každom stomatochirurgickom zákroku, pretože má hemostatický, antibakteriálny, analgetický a regeneračný účinok. U detí sa využíva najmä na odstránenie uzdičiek (frenulektómie), u dospelých na otvorenú kyretáž, lalokové operácie, vestibuloplastiku, gingivektómiu, odstránenie novotvarov, liečbu periimplantitídy a iné zákroky.

 

Liečba ochorení sliznice ústnej dutiny

Laser pomáha pri terapii herpesu, áft, ústnych kútikov a hemangiómov v ústnej dutine. 

 

Konzervatívna stomatológia

Laser sa využíva pri terapii "citlivých kŕčkov", taktiež dezinfikuje tvrdé zubné tkanivá pred plombovaním. Pomocou laseru je možné u detí zapečatiť ryhy, aby sa zabránilo vzniku kazu. Samostatnou kategóriou je aj terapia temporomandibulárneho kĺbu pomocou laseru. 

 

Protetika

Laser slúži na retrakciu (odtlačenie) ďasna od zuba a zastavenie krvácania pred odtlačkom na protetickú náhradu. 

 

Autorka: LYDIA KOČIŠOVÁ

Zubná lekárka. Venuje sa predovšetkým záchovnej stomatológii, ktorá sa zaoberá estetickou rekonštrukciou zubov.

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV