Krvácajúce ďasná

Viac ako 70% pacientov sa pri čistení zubov stretne s krvácaním ďasien, ktorému ďalej nevenujú pozornosť. Zväčša ide o príznak mechanického poškodenia ďasien v dôsledku nesprávneho čistenia zubov alebo prejav ochorenia ďasien.

 

Ďasnám venujte pozornosť

 

Medzi najčastejšie ochorenia ďasien patrí gingivitída (zápal ďasien bez porušenia celistvosti parodontálneho spojenia) či parodontitída (zápal tkanív obklopujúcich zub s porušením parodontálneho spojenia). V oboch prípadoch ide o bakteriálny zápal, ktorý postihuje ďasno, kostné lôžko, v ktorom je zub uložený a väzy, ktoré zub s kostným lôžkom spájajú. Ak vás trápi nepravidelné krvácanie ďasien, vyskúšajte zmeniť stupeň tvrdosti zubnej kefky a dbajte na správne umývanie zubov.

 

Mechanizmus vzniku gingivitídy

 

  • nesprávne čistenie zubov alebo jeho nedostatok
  • vo výsledku zostáva plak, ktorý preniká pod ďasná
  • vyskytuje sa zápal ďasien, krvácanie ďasien a porušenie okraja ďasien

 

Pri diagnostikovaní gingivitídy lekár uvidí nielen prítomnosť mäkkého alebo pigmentovaného plaku, ale aj prítomnosť zubného kameňa či krvácanie ďasien pri ich sondovaní.

 

Ako liečiť gingivitídu?

 

Miernu formu je možné ľahko vyliečiť profesionálnou ústnou hygienou u zubára alebo hygieničky aj zlepšením kvality domáceho čistenia zubov. V tomto prípade je povinné používanie kefiek a zubnej nite, pretože na vyčistenie povlaku zubná kefka nestačí.

 

Závažnejšie formy gingivitídu sleduje a lieči parodontológ, ktorý môže pacientovi tiež predpísať špecifickú liečbu formou gélou na báze antibakteriálnych liekov, ako aj použitie špeciálnych zubných pást, ktoré zastavujú krvácanie ďasien. Lekár môže poskytnúť aj odporúčania týkajúce sa stupňa tvrdosti zubnej kefky.

 

Najzávažnejšou príčinou krvácania ďasien je parodontitída, teda ochorenie ďasien, ktoré sa prejavuje zápalom, krvácaním, porušením parodontálneho väzu a poškodením kostí.

 

Dôvody vzniku parodontitídy

 

  • zlá ústna hygiena - odporúčania zostávajú v tomto prípade rovnaké, ako pri prejavoch gingivitídy. Nutnosť zlepšiť kvalitu čistenia zubov.
  • komplikácie gingivitídy - zanedbaná návšteva zubára a neplnenie profesionálnej ústnej hygieny, môže viesť priamo k miernemu stupňu parodontitídy. Pravdepodobnosť straty zubov môže byť extrémne vysoká.
  • dedičný faktor - dôvodom pre vznik parodontitídy môže byť aj to, ak vaši rodičia trpeli na predčasnú stratu zubov. Parodontitída môže byť prejavom všeobecných chorôb tela, ako sú poruchy kardiovaskulárneho systému, choroby gastrointestinálneho traktu či prvé príznaky cukrovky.
  • zlé zvyky - fajčenie odďaľuje pigmentovaný povlak na zuboch a oslabuje ďasná, pretože živice pôsobia na cievnu stenu ďasien, stenčujú ju a spôsobujú intoxikáciu.

 

Príznaky parodontitídy:

 

- krvácajúce ďasná
- aktívne ukladanie zubného kameňa
- odholenie koreňov zubov
- zápach z úst, napriek absencii chorôb tráviaceho systému
- bolesť v oblasti koreňa zuba pri žuvaní alebo pri tlaku

 

Liečba parodontitídy závisí od závažnosti. Okrem lekárskej je v hre aj liečba chirurgická, čo kombinovaná, ktorá sa uskutočňuje v niekoľkých etapách:

 

1. Kompletné vyšetrenie zahŕňajúce vizuálnu diagnostiku aj röntgenové ošetrenie.
2. Výber optimálneho liečebného plánu.
3. Liečba. Pri parodontitíde v počiatočných štádiách sa volí najjednoduchší postup - čistenie zubov od plaku, kameňa a leštenie koreňov zubov. Všetky tieto kroky pomáhajú zbaviť pacienta nepohodlia a zabrániť rozvoju parodontitídy v budúcnosti. V prípade potreby je možné zub spevniť dočasnými korunkami alebo špeciálnymi niťami, až kým sa ďasno nevráti do normálneho stavu a nestane sa silnejším. Všetky zákroky sú absolútne bezbolestné a prebiehajú pri lokálnej anestézii.

 

Parodontitída II. stupňa

 

Liečba parodontitídy II. stupňa býva náročnejšia. Na tento účel môže lekár predpísať malú operáciu - rez na ďasnách. Počas tohto procesu sa odstránia tkanivá postihnuté baktériami, korene sa vyčistia od zubného kameňa a povlaku, prepláchnu antiseptickými liekmi a zub sa fixuje dočasnými korunkami. Zákrok sa dá vykonať aj laserom a samozrejme, pri lokálnej anestézii. Proces hojenia je sledovaný spolu s hygienikom, parodontológom.

 

Autor: OLEG BORODAVKO

Zubný lekár. Venuje sa predovšetkým implantológii a protetickej stomatológii

Krásny úsmev
Čistenie zubov
Liečba parodontózy prístrojom Vector

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV