Maloklúzia, alebo aj krivé zuby a nesprávny zhryz trápi viac ako 80% ľudí a ich počet neustále rastie. Jedlo, ktoré dnes konzumuje, je oveľa jemnejšie čo spôsobuje, že sa čeľustné kosti človeka nevyvíjajú dostatočne. Zuby zostávajú rovnako veľké a jednoducho nemajú dostatok miesta. Krivé zuby a maloklúzia sú základom pre rozvoj patológií, preto je ideálne začať s ortodontickou liečbou čo najskôr.
Čo je zhryz?
Ľudský zhryz je uzavretie horného a dolného chrupu v pokojnom stave. Nesprávny zhryz má päť hlavných druhov a tiež vážne následky:
- predhryz
- obrátený zhryz
- hlboký zhryz
- otvorený zhryz
- skrížený zhryz
Následky nesprávneho zhryzu:
- Problémy parodontu - krivé zuby majú zníženú samočistiacu schopnosť a je ich oveľa ťažšie dôkladne vyčistiť v domácom prostredí. To je dôvod, prečo sa na zuboch objavuje plak, vzniká zubný kameň, ktorý môže viesť k ďalším problémom, kazom aj paradontitíde.
- Opotrebovanie zubov - pri nesprávnom skuse a krivých zuboch je narušené správne zatváranie zubov hornej a dolnej čeľuste, čo vedie k zvýšenému opotrebovaniu niektorých zubov.
- Poruchy reči - nesprávny zhryz môže viesť’ k šušlaniu a porušeniu výslovnosti takýchhlások ako s, š, z, ž.
- Nadmerné zaťaženie žalúdka a čriev - pri nesprávnom zhryzе sa môže jedlo zle odhryznúť a prežuť, v dôsledku čoho jedlo okamžite vstúpi do žalúdka, čo môže viesť k ochoreniam gastrointestinálneho traktu.
- Problémy s temporomandibulárnym kĺbom - nesprávny zhryz vedie aj k nadmernému preťažovaniu čeľustných kĺbov, začínajú sa kliknutia, bolesti, drvenie. Pri silnom otváraní úst (napr. pri zívaní) človek jednoducho nemôže zavrieť ústa. Ďalším nepríjemným následkom sú bolesti hlavy.
Dôvody nesprávneho zhryzu
Viac, ako 50 % všetkých príčin nesprávneho zhryzu a krivých zubov pochádza z detstva.
- Zvyky detí - cmúľanie prstov, rúk, používanie cumlíka v staršom veku, ruky pod hlavu počas spánku.
- Strata zubov - ďalším z dôvodov krivých zubov je skorá strata primárnych zubov u detí a trvalých zubov u dospelých, bez náležitého ošetrenia. Príroda nemá rada prázdnotu a zuby sa začnú posúvať.
- Zuby múdrosti - veľmi častou príčinou nesprávneho zhryzu sú zuby múdrosti, ktoré počas dospievania vyvíjajú tlak na predné zuby, čím spôsobujú ich zakrivenie.
- Obdobie tehotenstva - porušenie zhryzu môže vyvolať aj užívanie liekov, vývoj plodu aj choroby matky v 1. trimestri tehotenstva.
- Genetický faktor - niektoré druhy zhryzu sa s najväčšou pravdepodobnosťou dedia. Ak si teda rodičia všimnú nejaké zmeny na svojom dieťati, je potrebné čo najskôr navštíviť ortodontistu. Ten diagnostikuje myofunkčné poruchy, ako je ústne dýchanie, infantilné prehĺtanie. Pre deti vo veku 6-7 rokov je potrebné pravidelne navštevovať ortodontistu
Ako sa maloklúzia diagnostikuje?
Pre správnu diagnózu maloklúzie a predpísanie účinnej liečby sú nutné minimálne 2 konzultácie a 3 typy diagnostiky s ortodontistom.
1. Odtlačky - potrebné na výrobu sadrových modelov, na ktorých lekár počíta priestor v chrupe, nedostatok miesta a symetriu. V modernejších ambulanciách sa na tento výkon používa 3D skener (čo je pre pacienta oveľa pohodlnejšie), počítačový program a 3D tlačiareň.
2. Fotografie tváre a zubov - pomáhajú určiť asymetriu úsmevu, tváre a definovať ďalšie estetické aspekty, ktoré je potrebné zohľadniť pri úprave zhryzu.
3. Röntgenové vyšetrenie - umožňuje zistiť, čo je skryté - sklon koreňov zubov, sklon čeľustí a pod. Na základe toho lekár vypracuje presný liečebný plán.
Na druhej konzultácii navrhne lekár niekoľko možností liečby, ak je to v prípade pacienta možné. Tá najvhodnejšia sa vyberie spolu s pacientom na základe jeho osobných preferencií, finančných možností a životného štýlu.
Spôsoby ortodontickej liečby:
- snímateľný strojček
- neviditeľné dlahy Invisalign
- fixné aparáty (strojčeky)
- ošetrenie strojčekmi v spojení s maxilofaciálnou chirurgiou
Pred začiatkom ortodontickej liečby je povinné profesionálne čistenie zubov a liečba všetkých chorých zubov. Väčšina pacientov potrebuje komplexnú liečbu, preto sa korekcia zubov musí vykonať pred protetikou a implantáciou. Pre správne uzavretie zubov je často potrebné upraviť čeľusť hornú aj dolnú. Po správnej ortodontickej a následnej udržiavacej liečbe je efekt stály.