Zubný mostík

Situácia, keď človek príde o jeden alebo viac zubov, býva často ignorovaná. Obzvlášť, ak ide o stoličky, ktorých absencia nie je v zadnej časti chrupu až taká viditeľná. Faktom však je, že pre organizmus je už aj strata jedného zubu stresujúca. Prečo je nevyhnutné tento problém čím skôr riešiť?

 

Čo sa deje, keď chýbajú zuby?

 

Podvedome žujeme prevažne na tej strane úst, kde je zubov viac. Týmto spôsobom dochádza k postupnému oslabovaniu svalstva, čo môže zapríčiniť asymetriu tváre. Zároveň sa dejú zmeny na ďasnách, ktoré ustupujú a “klesajú”. Pri absencii viacerých zubov sa môže meniť aj výška zhryzu, narúša sa biomechanika kĺbu, ktorý používame pri žuvaní, čo môže viesť aj k bolesti. V neposlednom rade treba myslieť na to, že nedostatočne prežutým jedlom môže trpieť gastrointestinálny trakt.

 

Pozor na sklovinu aj kaz!

 

Príde vám to stále málo? V dôsledku nerovnomerného zaťaženia trpia stoličky, na ktorých sa môže zbrúsiť sklovina a na zube ľahko vzniká kaz. A keďže susedné zuby sa vždy snažia vyplniť prázdne miesto (hneď vedľa či oproti) chýbajúci spodný zub môže spôsobiť “povyrastanie” jeho horného antagonistu. Dôsledkom toho sa môžu aj zdravé zuby začať hýbať a kývať, ustupuje ďasno, zuby sú oslabené a vo vzniknutých medzerách sa ľahšie zachytávajú zvyšky jedla. V ústach sa ľahšie množia baktérie, ktoré okrem zubného kazu spôsobujú aj infekcie ďasien.

 

Riešením je zubný mostík

 

Presvedčili vás všetky argumenty k zmene? Jednou z možností je zubný mostík - protetická práca (niekoľko spojených zubov za sebou), ktorá sa používa na obnovenie 1 až 4 zubov idúcich po sebe. Technológia vytvorenia mostíka závisí od zvoleného typu.

 

Cesta k novým zubom

 

V prvom kroku je nutná prehliadka a diagnostické vyšetrenie, kde lekár zhodnotí situáciu a navrhne vhodné riešenia. Následne sa v prípade potreby posilnia a ošetria korene zubov, ktoré sa stanú pre mostík pilierovými a budú ho niesť. Po predošlej príprave sa zuby zbrúsia do tvaru, ako si to vyžaduje korunka. Mostík je možné upevniť aj na implantáty. Počítajte ale s časom, ktorý je nevyhnutný nielen na implantáciu ale aj čas na zahojenie.
V ďalšej fáze sa odoberú odtlačky, zuby je možné aj naskenovať intraorálnym skenerom. Pomocou odtlačkov sa v laboratóriu vyrobí protetická práca v odtieni, aký pacient spoločne s lekárom vyberú. Hotový mostík sa nainštaluje pomocou cementu do úst.

 

Ako sa o zubný mostík starať?

 

Starostlivosť o zubný mostík sa veľmi nelíši od starostlivosti o vlastné zuby. Dbajte na dôkladné čistenie 2x denne, vrátane medzizubnej hygieny a prípadných výplachov. Niektorým pacientom môže byť v hygiene užitočná aj dentálna spŕcha, pomocou ktorej sa dostanú a vyčistia inak nedostupné miesta. Každých 6 mesiacov je odporúčaná profesionálna dentálna hygiena, aby keramika nestratila svoju prirodzenú farbu a taktiež kvôli kontrole stavu ústnej dutiny.

 

Výhody zubného mostíka:

 

  • prirodzený vzhľad
  • možnosť obnoviť až 4 za sebou chýbajúce zuby
  • použitie na hornej aj dolnej čeľusti
  • pohodlie pri používaní
  • rýchle navyknutie na náhradu
  • finančná dostupnosť

 

Nevýhody zubného mostíka:

 

  • nutnosť obrúsenia a umŕtvenia častokrát aj zdravých zubov
  • silnejšie usádzanie zubného povlaku na povrchu náhrady
  • možné poškodenie pilierových zubov preťažením
  • vyššia ceny v prípade osadenia mostíka na implantát

 

Autor: OLEG BORODAVKO

Zubný lekár. Venuje sa predovšetkým implantológii a protetickej stomatológii

 

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV