Kofferdamova blana

Zrejme to tiež poznáte, ležíte v zubárskom kresle, do očí vám svieti svetlo, ústa máte plné vody a vaty a ani chuť všetkých tých prostriedkov, ktoré lekár pri ošetrení používa nie je ktoviečo.  Okrem toho sa vám stále nedarí ustrážiť jazyk a lekár vás žiada aby ste dýchlai nosom, alebo ústa otvorili ešte viac.

 

Našťastie, takmer všetkým týmto nepríjemnostiam sa už dnes dá u zubra predísť. Veľmi dobre k tomu slúži použitie tzv. Kofferdamu.

 

Ešte v roku 1864 ho v New Yorku vynašiel mladý zubár Sanford Christie Barnum a úspešne sa používa dodnes.

 

Na čo slúži Kofferdam?

 

Vlhkosť je pri ošetrovaní zubov najväčším nepriateľom. V ústach vzniká nielen prítomnosťou slín ale aj dýchaním. Práve suché prostredie je kľúčové pre vyhotovenie kvalitnej výplne. To isté platí pre ošetrenie koreňových kanálikov, ktoré tiež musia byť dokonalo vysušené.  Ďalším problémom je patogénna mikroflóra, ktorá je prirodzene v našich ústach a môže zmariť ošetrenie. Kofferdam je univerzálnym a jednoduchým riešením všetkých týchto problémov a výrazne môže zlepšiť kvalitu ošetrenia. 

 

Ako Kofferdam funguje?

 

Systém Kofferdamu sa používa prostredníctvom latexovej plachty a pomocného náčinia na jej aplikáciu. Rozmery, hrúbka  aj farba latexu sa môže meniť v závislosti od požiadaviek lekára. V praxi použitie kofferdamu vyzerá tak, že do latexovej plachty sa urobí otvor, pomocou ktorého sa nasadí na ošetrované zuby a zafixuje sa kovovou sponou. Ošetrované zuby sú tak prístupné pre lekára a izolované od zvyšného ústneho prostredia. 

 

Kofferdam má naozaj široké využitie - pri zhotovovaní výplní, ošetrovaní koreňových kanálikov, bielenie zubov, zhotovovanie koruniek atď.

Existujú zriedkavé výnimky, pri ktorých sa použitie kofferdamu neodporúča, napríklad fixný strojček, ťažkosti s nosovým dýchaním či alergia na latex.

 

Výhody práce s kofferdamom

 

Plní niekoľko dôležitých funkcií:

 

  • izoluje povrch zuba od vlhkosti a tým zvyšuje priľnavosť výplňového materiálu k zubom
  • chráni pracovný priestor pred patogénnou mikroflórou
  • chráni mäkké ústne tkanivá pred kontaktom s nástrojmi a prípadným poranením
  • všetky manipulácie prebiehajú vonku, čiže v ústach máte počas ošetrenia iba svoje sliny, ktoré môžete slobodne prehĺtať
  • počas ošetrenie nie je potrebné používať vatu a valčeky na zachytenie nadmerného množstva slín
  • zabraňuje vstupu infekcie zo zubného kazu do dýchacích ciest
  • chráni pred vniknutím používaných liečiv do dutiny ústnej a ich prípadnému prehltnutiu
  • chráni pacienta pred náhodným prehltnutím a vdýchnutím malých zubných nástrojov 
  • použitie kofferadmu taktiež zabezpečí, že nie je tak často nutné odsávať pacientovi sliny


Autor
Image

OLEG BORODAVKO

zubný lekár.
Venuje sa predovšetkým implantológii a protetickej stomatológii

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV