Prečo zuby bolia a kedy je najlepšia doba na opravu zubného kazu?

Odkladáte preventívnu prehliadku a návštevu zubára, pretože vás zuby nebolia a nemáte dôvod do zubnej ambulancie chodiť? Chyba! Na prevenciu myslite aj v prípade, že nemáte žiadne ťažkosti.

 

Nástrahy v ústach

 

Vznik zubného kazu je dlhodobý proces, ktorý nevznikne za týždeň. Spravidla ho spôsobuje tzv. zubný plak - mäkký, lepivý, žlto-biely film, ktorý je tvorený baktériami, zvyškami potravy a cukrami. Baktérie, ktoré ho tvoria sú prirodzene prítomné v našich ústach, pri jedení reagujú s potravou a následne sa ukladajú na povrchu zubov. Zubný plak sa veľmi rád ukladá na krčkoch zubov, kde môže spôsobovať okrem zubného kazu aj nepríjemnú paradontitídu. Myslite na pravidelné a dôkladné čistenie zubov. 

 

Nebezpečný zubný povlak

 

Dlhodobým pôsobením zubného plaku vzniká odvápnenie zubnej skloviny. Mikróby, ktoré sú v ňom prítomné v spolupráci s cukrom a potravinovými zvyškami tvoria skutočne agresívnu zmes. Vedeli ste, že zubná sklovina je najtvrdšia súčasť ľudského tela? Áno, zubný plak je natoľko mocný, že dokáže narušiť aj to najtvrdšie, čo sa v ľudskom tele nachádza. 

Dobrou správou je, že odvápnená zubná sklovina nemusí okamžite znamenať, že zub nezvratne postihne zubný kaz. Sklovina má totiž úžasnú schopnosť remineralizácie, ak jej pomôžete dôkladným čistením a doplníte aj vhodné doplnky s obsahom fluoridu.

 

Fázy zubného kazu

 

V prípade, že nie je sklovine poskytnutá pomoc, odvápnenie postupuje ďalej a nastupuje zubný kaz. Ten má 3 fázy pričom v prvých dvoch nemusí vôbec bolieť! 

  1. fáza - zubný kaz postihuje iba sklovinu a v tejto fáze sa dokáže zastaviť. Nevyhnutné je dôkladné čistenie a doplnenie fluoridu. 
  2. fáza - kaz postupuje do pokročilejšieho štádia, kedy postihuje zubovinu - dentín. Zubovina je časť, ktorá sa nachádza hneď pod sklovinou a je tvrdšia ako kosti. Pod ňou sa nachádza už len zubná dreň, čo je mäkké “vnútro" zubu, v ktorom sa nachádzajú nervy a cievy. Kaz v druhej fáze sa približuje k zubnej dreni a môže začať bolieť alebo byť citlivý na studené a horúce. Zabudnite na analgetiká a objednajte sa k zubárovi.
  3. fáza - zubný kaz už dosiahne spomínanú zubnú dreň, kde vznikne zápal (pulpitis). Zub skutočne nepríjemne bolí pulzujúcou bolesťou a nezaberá ani analgetikum. Po ustúpení bolesti s najväčšou pravdepodobnosťou zub odumrel. Baktérie si pochutili na obsahu zubnej drene, doslova ho umrtvili a pokračujú v požieraní mŕtveho zuba zvnútra. Zub nebolí, hrozí zlomenie korunky a vznik hnisavého abscesu, ktorý môže spôsobovať chronický zápal v tele, problémy so srdcom a mnohé iné zdravotné komplikácie. 

Kedy je teda najvhodnejší čas na opravu zubného kazu? Čo najskôr! Ideálne, keď sa nachádza v 1. alebo 2. fáze. Sedenie nie je ani časovo, ani finančne náročné.

 

Autorka: LYDIA KOČIŠOVÁ

Zubná lekárka. Venuje sa predovšetkým záchovnej stomatológii, ktorá sa zaoberá estetickou rekonštrukciou zubov.

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV