Liečba zubného kazu u detí

Čísla vôbec nie sú optimistické. Až 10 -15 % ročných detí trpí zubný kazom, v prípade 3 ročných detí je tento problém diagnostikovaný oveľa častejšie - až 70%. Okrem toho, že je zubný kaz nebezpečný, ovplyvňuje zdravie dieťaťa a môže spôsobiť následky v budúcnosti.

 

Prečo sa u detí vyskytuje kaz?

 

Zubní lekári nepovažujú genetiku za hlavný faktor vzniku zubného kazu. Ak ale majú rodičia predispozíciu k ochoreniu v rodine, potom aj predpoklad rovnakého scenára pri deťoch viac ako pravdepodobný. Vedeli ste, že negatívne účinky počas tehotenstva - nadmerná konzumácia alkoholických nápojov, fajčenie a systematický príjem určitých liekov negatívne ovplyvňujú plod a môžu sa stať hlavnou príčinou zdeformovaných zubov?

 

Pozor na …

  • Zlú hygienu - už pri prvom zúbku sú rodičia povinní dieťa postupne zvykať na hygienické postupy.
  • Nevhodná strava - nadmerná konzumácia jedla, ktoré obsahuje rýchle uhľohydráty (cukríky, sóda atď.) provokuje tvorbu baktérií spôsobujúcich choroby.
  • Nedostatok fluoridu a vápnika v tele dieťaťa.
  • Škodlivé baktérie - napríklad Streptococcus, ktoré sa považujú za kazových škodcov. Do úst dieťaťa sa dostanú prostredníctvom zubnej kefky alebo dokonca lyžice patriacej osobe s týmto nebezpečným ochorením.

 

Ako sa vyvíja kaz u detí?

 

Na sklovine sa objaví svetlá alebo tmavá škvrna, zatiaľ čo štruktúra zuba zostáva hladká bez bolestivých pocitov. Ide o počiatočné štádium vývoja kazu. Na jeho odstránenie sa odporúča remineralizovať povrch detských zubov u zubára.
Povrchový kaz - v tomto prípade je zameranie infekcie sústredené na úrovni povrchu zuba. Dieťa má bolesti, citlivosť na teplo alebo chlad. Rovnako sa odporúča remineralizácia.
Mierny kaz - ochorenie progresuje na povrchu dentínu. V tomto štádiu už dieťa pociťuje silné bolesti a je potrebné navštíviť lekára, aby spravil plombu.
Hlboký kaz - je nevyhnutné neodkladné ošetrenie, inak hrozí dieťaťu strata zuba.
Karyózny - problém v predškolskom veku sa vyvíja veľmi rýchlym tempom, ignorovaním hrozí deťom strata zubov ešte skôr, ako sa objavia trvalé.

 

Dôsledky kazu v mliečnych zuboch

 

Choroby mliečnych zubov môžu spôsobiť pulpitídu, keďže aj tie majú korene. V budúcnosti to môže viesť k zničeniu základov trvalých zubov. Ak sa mliečny zub nelieči, infekcia sa rozšíri do embryonálnej oblasti nového trvalého zubu. Ak nový zub prepukne vedľa zubu, ktorý má zubný kaz, určite ho bude mať tiež.
Kazy mliečnych zubov môžu spôsobiť šírenie infekcie do ORL-orgánov ale aj problémy s gastrointestinálnym traktom či zníženou imunitou.

 

Ako liečiť kaz v mliečnych zuboch?

 

Ak spozorujete prvé príznaky vývoja kazu, kontaktujte bezodkladne svojho zubného lekára a požiadajte ho o radu a remineralizáciu povrchu zubov dieťaťa. Ak zubný lekár zistí u dieťaťa vážnejšie štádia kazu, musia byť zuby ošetrené plombami. Odstraňovať mliečne zuby je nežiaduce rovnako, ako v prípade zubov s kazom. Do úvahy pripadá tento postup len vtedy, ak sa pod nimi vytvorí trvalý zub, ktorý je pripravený sám od seba dostať a takým radikálnym spôsobom uvoľniť miesto v chrupe. V ideálnom prípade by mliečny zub mal vypadnúť sám.
Nezanedbávajte ošetrenie mliečnych zubov dieťaťa, pretože prvé zúbky plnia funkcie stanovené prírodou pre formovanie procesov žuvania, tvorby hlasu a vytvárajú podmienky pre rast nových trvalých zubov.

 

Prevencia kazu u detí

 

O zdravie detských zubov sa treba starať už od útleho veku. Dôležité je čistenie ráno a večer pomocou zubnej kefky, pasty, špeciálnych výplachov alebo nite, ktoré musia zodpovedať veku dieťaťa. Prvé zúbky sa odporúča jemne vyčistiť špeciálnou gumovou kefkou. Od 3 rokov sa dieťaťu odporúča vykonávať profesionálne čistenie na prevenciu kazu v ordinácii lekára. Najbežnejšou preventívnou metódou v detskej stomatológii je postriebrenie. Počas tohto zákroku zubný lekár ošetrí detské mliečne zuby lekárskym dusičnanom strieborným. Striebro sa rýchlo ukladá na povrchu a zabíja baktérie, ktoré spôsobujú choroby.

 

Autorka: LYDIA KOČIŠOVÁ

Zubná lekárka. Venuje sa predovšetkým záchovnej stomatológii, ktorá sa zaoberá estetickou rekonštrukciou zubov.

 

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV