Štatistiky sú alarmujúce. Až 70% detí vo veku 3 rokov trpí zubným kazom. Mnoho rodičov bohužiaľ stále nechápe, ako veľmi je zubný kaz nebezpečný ako môže negatívne ovplyvniť zdravie dieťaťa a aké môže mať následky v budúcnosti.
Prečo sa deťom kazia zuby?
- Genetická predispozícia - zubní lekári nepovažujú genetiku pri zubnom kaze za hlavný faktor. Ak však rodičia majú preukázateľnú genetickú predispozíciu ku zvýšenej kazivosti zubov, môže ju mať aj ich dieťa.
- Správanie matky počas tehotenstva - nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie či užívanie niektorých liekov v tehotenstve môže zanechať stopy aj na budúcich zuboch dieťatka.
- Zlá hygiena - už s vyrastením prvého zúbku je nevyhnutné v dieťati budovať návyk umývať si zuby
- Nesprávna strava - nadmerný príjem cukrov v podobe sladených nápojov a sladkostí prispieva ku tvorbe zubného plaku, v ktorom sa prirodzene vyskytujú baktérie spôsobujúce zubný kaz.
- Nedostatok vápnika a fluoridu v tele dieťaťa.
- Nakazenie škodlivými baktériami spôsobujúcich zubný kaz, napr. Streptococcus - do úst dieťaťa sa môže dostať pomocou zubnej kefky alebo dokonca aj pri kŕmení spoločným príborom.
Vývoj kazu u detí
Najskôr sa na sklovine objaví svetlá alebo tmavá škvrna. Ide o počiatočné štádium, ktoré nebolí a dá sa do istej miery dokonca zvrátiť použitím remineralizačných prostriedkov. Ak sa tak neudeje tak kaz pokračuje do fázy povrchového kazu. Môže byť sprevádzané bolesťou alebo citlivosťou na teplo či chlad. Aj v tomto prípade je odporúčaná profesionálna remineralizácia u zubára. Neliečenie povrchového kazu prechádza do dentínových štruktúr zuba a je sprevádzaný nepríjemnými bolesťami. Na ošetrenie je potrebné odstránenie pokazených štruktúr zuba a následná výplň. V prípade, že kaz dospeje do štádia hlbokého kazu, je nevyhnutné bezodkladne navštíviť zubného lekára, v opačnom prípade hrozí strata celého zuba.
Význam mliečnych zubov
Zubný kaz u detí v predškolskom veku postupuje veľmi rýchlo, pretože zúbky sú malé, preto je liečbe nutné venovať pozornosť. V opačnom prípade hrozí dieťaťu strata zubov skôr, ako sa im objavia trvalé zuby, čo môže mať veľmi negatívny vplyv na ďalší vývoj zubov dieťaťa.
Je veľmi nežiadúce odstraňovať mliečne zúbky, aj keď sú poškodené zubným kazom. Mliečny zub by sa mal odstrániť najskôr vtedy, keď máme istotu, že pod ním je už vytvorený trvalý zub, ktorý je pripravený sám vyrásť. Ideálne je aby mliečne zuby vypadávali samé. Nezanedbávajte ošetrenie mliečnych zubov u vášho dieťaťa, pretože plnia dôležité funkcie pre formovanie procesov žuvania, rozprávania a vytvárajú správne podmienky pre rast trvalých zubov.
Dôsledky kazov na mliečnych zuboch
Kaz na mliečnych zuboch môže spôsobiť až pulpitídu (zápal zubnej drene) pretože aj mliečne zuby majú korene. Pulpitída môže viesť ku zničeniu základov trvalých zubov a to tak, že ak sa mliečny zub nelieči tak infekcia sa rozšíri do embryonálnej oblasti trvalého zuba. Následne trvalý zub vyrastá s kazom. Taktiež ak trvalý zub vyrastá vedľa zuba, ktorý má zubný kaz tak je viac než pravdepodobné, že aj ten nový bude pokazený.
Okrem toho kazy na mliečnych zuboch môžu spôsobiť šírenie infekcie do nosa, uší a hrtana a v dôsledku toho ich zápal. Taktiež môže viesť k problémom s tráviacim traktom a oslabiť celkovú imunitu dieťaťa.
Prevencia kazu u detí
O zdravie zubov vašich detí je potrebné sa starať od ich útleho veku. Akonáhle vykukne prvý zúbok je správne a nutné ho čistiť a budovať tak dieťatku každodenný návyk umývania zubov. Vhodnou pomôckou je napríklad jednozväzková mäkká zubná kefka. Od 2 rokov veku dieťatka môžete začať používať aj vhodnú zubnú pastu. Od 3 rokov je vhodné navštevovať zubného lekára kvôli profesionálnej hygiene, ktorá pomáha zamedziť zubnému kazu.
Aby sa zabránilo vzniku zubného kazu, odporúča sa taktiež obmedzenie konzumácie sladených nápojov a sladkostí. Pridať do jedálnička viac tuhého ovocia a zeleniny. V niektorých prípadoch môže lekár predpísať užívanie výživových doplnkov s obsahom vitamínu D, fluoridu a fosforu.
Autorka: LYDIA KOČIŠOVÁ
Bielenie zubov: Spĺňate podmienky na tento zákrok?
Všetko, čo ste chceli vedieť o zubných fazetách!
Liečba zubného kazu u detí