Riziko, že z nejakého dôvodu prídete o zuby sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom. V prípade straty chrupu však existujú možnosti, ako ich vhodne nahradiť. Jednou z nich je aj vyberateľná zubná náhrada.
Zdravý úsmev na dosah
Pomocou vyberateľnej protézy môžete mať opäť pekný úsmev a taktiež sa pohodlne najesť. Kedy je takáto náhrada vhodným riešením? Nielen v prípade, že ste už prišli o všetky zuby na čeľusti, ale i vtedy, ak zostávajúce zuby nie sú v dobrej kondícii a neuniesli by ťarchu fixnej protetickej náhrady.
Aké sú možnosti vyberateľných náhrad?
Pri pacientoch, ktorým chýbajú kompletne horné a spodné zuby sa používajú úplne vyberateľné náhrady, tzv. totálky. Pomocou nich sa dá obnoviť žuvanie, zlepšiť vzhľad a pomôžu aj pri rozprávaní. V ústach sa nefixujú žiadnymi sponami, ale pomocou vytvorenia podtlaku medzi náhradou a podnebím, vďaka čomu protéza drží na hornej čeľusti. Ak to nestačí, na rad prichádzajú rôzne fixačné krémy a gély, vďaka ktorým protéza drží na svojom mieste.
Čiastočné náhrady s kovovým rámom, tzv. skeletové sa používajú pri strate jedného alebo viacerých zubov. Tieto protézy sa fixujú pružnými sponami a háčikmi, alebo pomocou špeciálnych zámkov.
Z akých materiálov sa vyberateľné zubné náhrady dajú vyrobiť?
- akryl
- kov
- nylon
- samotné zuby môžu byť v náhradách vyrobené z keramiky alebo akrylu
Každý z materiálov disponuje inými prednosťami. Ktoré to sú?
Akrylové náhrady - svoju najväčšiu slávu má tento materiál už za sebou. Akryl je cenovo dostupný a má širokú paletu farieb, vďaka čomu sa dá náhrada pekne prispôsobiť farbe ostatných zubov v ústach. Hoci tuhá kostra snímateľnej náhrady dokáže rovnomerne rozložiť žuvací tlak počas jedenia, životnosť týchto náhrad je relatívne krátka, keďže akryl je dosť krehký a porézny, čo znamená, že sa na ňom ľahko množia baktérie.
Kovové náhrady - kov sa pri výrobe používa ako základná kostra pre celú náhradu. Z tohto materiálu môžu byť aj upínacie spony a kotviace prvky, ktorými sa náhrada v ústach fixuje o ostatné zuby. Vďaka jeho vysokej pevnosti je náhrada spoľahlivá a má dlhú životnosť aj pri intenzívnom používaní.
Nylonové náhrady - nylonový materiál je pružný a odolný. Náhrady vďaka nemu nemusia obsahovať kovové prvky, čo ich robí hypoalergénne na používanie pre citlivých pacientov s alergiami. Nevýhodu je, že nylon nedokáže preniesť záťaž pri žuvaní na zostávajúce zuby, čo negatívne vplýva na ďasná, ktoré náhradu nesú. Môže dôjsť nielen k atrofii kostného tkaniva pod protézou. Neustály tlak na jedno miesto vedie tiež k zníženiu výšky ďasien, čo znamená, že samotná náhrada klesá a spôsobuje pacientovi bolesť pri nosení.
Je nosenie snímateľnej zubnej protézy pohodlné?
Napriek tomu, že doba pokročila a moderné protézy sú pohodlnejšie, treba si na ne stále zvykať. Spočiatku spôsobuje zvláštny pocit v ústach, akoby tam nepatrila, je neúmerne veľká, vypadáva pri každom otvorení úst či dokonca fakt, že tvár vyzerá zvláštne. Časom si však na náhradu pacient zvykne, svaly a jazyk sa prispôsobia novej situácii. Zvykať si treba rozprávaním, čítaním nahlas, trénovaním artikulácie. V prvých týždňoch sa odporúča vyhnúť sa jedeniu tuhých či lepkavých jedál, ktoré môžu protézu poškodiť. Riešením je jesť menšie sústa, aby ste dokázali stravu poriadne požuť.
Starostlivosť o snímateľnú náhradu
Zubná náhrada si zaslúži rovnakú starostlivosť, ako zuby vlastné. Nezabudnite na umývanie kefkou a pastou dvakrát denne. Vhodné je tiež pravidelné dočisťovanie pomocou čistiacich roztokov a tabliet rovnako, ako pravidelné kontroly u stomatológa, ideálne každých 6 mesiacov. V prípade potreby vám náhradu prebrúsi a upraví tak, aby bola pohodlná a slúžila čo najdlhšiu dobu.
Existuje pohodlnejšie riešenie ako snímateľná náhrada?
Dá sa povedať, že áno. Protetická náhrada, ktorá sa fixne nasadí na implantáty je určite lepšou voľbou v prípade, že to situácia vo vašich ústach dovoľuje. Vďaka implantátom budete mať zuby trvalo nahradené, bez potreby zvykať si na čokoľvek cudzie v ústach. Vytratia sa obavy z jej povolenia či vypadnutia pri jedení alebo rozprávaní. Dobrou správou je, že pomocou implantátov je možné nahradiť akýkoľvek počet chýbajúcich zubov, treba však zohľadniť stav vašich kostí. Jedinou nevýhodou môže byť vyššia cena oproti snímateľným náhradám.
Autor: OLEG BORODAVKO

Laser v zubnom lekárstve

Musia mi zub naozaj vytrhnúť? Kedy je nutné pristúpiť k extrakcii
