Strach zo zubárskeho kresla kvôli bolesti môžete zahodiť za hlavu!

Vyhýbate sa návšteve zubného lekára z dôvodu možnej bolesti pri zákrokoch? Časy, keď lekári vykonávali zložité operácie bez anestézie sú už dávno preč. A hoci sa prah bolesti pacientov líši, každá moderná zubná klinika sa snaží rešpektovať jeho komfort, s vylúčením psychologickej traumy z bolesti.
Takmer bezbolestne
Lokálna anestézia v zubnom lekárstve znamená odstránenie bolesti bez straty vedomia, pretože jednou z dôležitých podmienok správneho ošetrenia je komunikácia lekára s pacientom. Funkčnosť anestézie spočíva v blokovaní nervových impulzov, ktoré prenášajú do mozgu signály o bolesti. Jej účinnosť a trvanie zase priamo súvisí so správne zvoleným typom anestézie, dávkou a spôsobom aplikácie. V stomatológii sa používajú najčastejšie lokálne spôsoby, ktoré sa rozdeľujú podľa toho, do ktorej časti nervu sa látka aplikuje. Z pravidla platí, že čím ďalej od konca nervu sa anestézia aplikuje, tým viac ho bude treba na požadovaný účinok.
Zvodová lokálna anestézia - podáva sa k hlavným vetvám nervu, anatomicky ďalej prechádzajúcich do tkaniva, ktoré chce lekár znecitlivieť. Používa sa najmä pri rozsiahlejších zákrokoch v spodnej čeľusti, z dôvodu tuhšej kosti. Lekár ju aplikuje do spodnej zadnej časti sánky a okrem zubov znecitlivie aj časť jazyka a spodná pera.
Infiltračná lokálna anestézia- aplikuje sa do mäkkých tkanív k miestu, kde je potrebné znecitlivenie. Následne sa „rozleje“ po okolí a pôsobí na mieste, kde zubár potrebuje pracovať. Anestézia obvykle odznie v priebehu ošetrenia.
Intraligamentárna anestézia - patrí tiež k lokálnym a aplikuje sa do väzov závesného aparátu zubu, konkrétne medzi zub samotný a kostné tkanivo. Patrí k tým bolestivejším, ale pri správnej aplikácii stačí k požadovanému účinku iba zlomok objemu anestetika, v porovnaní s ostatnými druhmi. Výhodou je, že začína účinkovať prakticky okamžite.
Povrchová anestézia - pôsobí na koncové časti nervov a slúži k znecitliveniu povrchového tkaniva ústnej dutiny- sliznice. Používa sa na extrakciu mliečnych kývavých zubov, potlačenie dávivého reflexu alebo na elimináciu bolesti vpichu pred aplikáciou inej lokálnej anestézie. Vyrába sa vo forme gélu alebo spreju.
Nežiaduce účinky anestézie
Vedľajšie účinky sa nevyhýbajú ani anestéziám, hoci väčšine z nich sa dá veľmi jednoducho vyhnúť dodržaním správnych postupov. Pri aplikácii anestetika v nesprávnom mieste, hrozí samotné zlyhanie znecitlivenia, vytvorenie hematómu, sťaženie otvárania úst, vyvolanie šokových stavov alebo toxických reakcií. Pri vypĺňaní anamnestického dotazníka buďte dôsledný. Len v aktívnej spolupráci s pacientom sa lekár dokáže vyhnúť alergickým reakciám z látok, ktoré vám môžu spôsobiť obtiaže.
Celková anestézia
V stomatológii sa využíva pri ťažko ošetriteľných pacientoch, deťoch alebo pacientoch trpiacich hlbokou traumou zo stomatologického ošetrenia. Aplikuje vo forme inhalačného anestetika alebo vnútrožilovo. Obe navodia narkózu pôsobením na chod centrálneho nervového systému. Inhalačná anestézia sa v ambulantnej praxi môže využívať pre deti i dospelých v podobe rajského plynu. U dospelých sa okrem problémových pacientov využíva aj u ľudí so zvýšeným dávivým reflexom, ktorý sa pomocou rajského plynu eliminuje. Výborný je aj u pacientov, ktorí majú strach z injekcie, keďže jeho anestetický efekt je dostatočne silný na to, aby utlmil vnímanie vpichu ihly. Ide o najbezpečnejšiu formu tlmenia vedomia, nakoľko má minimálny vplyv na srdcovo cievny a respiračný systém. Po podaní sa účinky plynu veľmi rýchlo stratia, preto pacient nepotrebuje sprievod.

Ste tehotná? Nezabúdajte na svoje zuby!

Prečo sú zubári takí drahí?

Na čo slúži v zubnej ambulancii Kofferdamova blana?
- Návštevy: 1017