tehotná žena

Keď žena otehotnie, musí myslieť na mnoho lekárskych vyšetrení. To u zubára medzi nimi často nebýva. Mnohé ženy si aj kladú otázku: Môžu sa zuby počas tehotenstva vôbec ošetrovať?

 

Je to nielen možné, ale aj nevyhnutné. Zuby potrebujú priam zvýšenú starostlivosť a žena by sa o ních mala starať precíznejšie. Ale ak by sa predsa len objavil počas tehotenstva problém, je takmer vždy možné podstúpiť ošetrenie. Včasná liečba navyše pomôže vyhnúť sa komplikáciám v budúcnosti. Podstatné je informovať svojho lekára o tom, že čakáte dieťa  a on už zvolí vhodnú a bezpečnú liečbu.

 

Ako sa pristupuje k zubným ošetreniam v rôznych trimestroch tehotenstva?

 

Preventívne prehliadky u zubára je dobré podstúpiť aj pred otehotnením a potom v každom trimestri. To pomôže včas zachytiť väčšinu chorôb ústnej dutiny. Vzhľadom na všeobecnú zraniteľnosť ženského tela v tomto období môžu pravidelné vyšetrenia ušetriť nielen peniaze na liečbu, ale aj nervy.

 

Prvý termín u zubára počas tehotenstva sa odporúča uskutočniť v 14-16 týždňoch a druhý v 30-32 týždňoch. Hoci preventívnu prehliadku je možné vykonať kedykoľvek počas tehotenstva, komplexné zubné ošetrenie je lepšie odložiť až do druhej polovice tehotenstva. V prvom trimestri sa plodu tvoria všetky hlavné orgány a placenta, čo znamená, že na bunkovej úrovni je mimoriadne zraniteľný voči liekom a chirurgickým zákrokom v tele matky.

 

Aké postupy sú povolené pre tehotné ženy?

 

Počnúc druhým trimestrom je možné liečiť: kaz, periodontálne ochorenie, nekazové problémy zubov, zubný povlak, či zápal sliznice. Niektoré postupy, napríklad fluoridácia, sú možné len podľa pokynov lekára, pretože tento postup môže tehotnej žene ublížiť.

Bielenie zubov sa neodporúča, pretože postup oslabuje zuby a v dôsledku toho sa objavuje zvýšená citlivosť. Neodporúčajú sa ani ortodontické zákroky. Predovšetkým kvôli zvýšenému riziku zubného kazu. Všetky zubné ošetrenia s použitím arzénu sú zakázané.

Extrakcia zubov počas tehotenstva je povolená len v nevyhnutných prípadoch. Protetika je možná, ale nie vo všetkých prípadoch. Inštalácia korunky na brúsený zub (vrátane jeho ošetrenia a prípravy) je povolená, je však lepšie odložiť implantáciu alebo iný veľký chirurgický zákrok.

Je to spôsobené tým, že chirurgická intervencia má veľkú záťaž na telo tehotnej ženy; po operácii ho navyše zaťažuje aj niekoľko liekov. A pretože väčšina liekov sa neodporúča užívať počas tehotenstva, radšej sa operácie odkladajú až do popôrodného obdobia.

 

Je možné pri liečbe zubov užívať lieky proti bolesti?

 

Moderné anestetiká nijako neovplyvňujú dieťa. Lieky pôsobia len v ošetrenej oblasti bez toho, aby prenikli do hlbokých tkanív a obehového systému. Je teda vylúčený prienik chemikálií do placenty a jej prostredníctvom k dieťaťu. Novodobé anestetiká majú znížený obsah vazokonstriktorov. To znamená, že dieťa nebude mať pri liečbe matky nepohodlie a nedostatok výživných látok. Používanie anestetík pomáha znižovať stresové pocity, prekonávať strach zo zubára, čo je pre budúcu matku nesmierne dôležité.

Väčšina antihistaminík a antibiotík je kontraindikovaná u tehotných žien, pretože negatívne ovplyvňujú vývoj plodu, najmä v prvom trimestri. Moderná medicína však poskytuje celý rad liekov, ktoré nepoškodzujú plod. To znamená, že pre ošetrenie zubov nie je potrebné čakať na pôrod.

 

Röntgen zubov počas tehotenstva

 

Najčastejším strachom tehotných žien je strach z röntgenu zuba. Je to pochopiteľné, pretože röntgenové snímky sú všeobecne kontraindikáciou pre tehotné ženy. Preto sa zdá, že počas tohto obdobia nie je možné vykonať röntgen zubov. Vyžarované vlny sú však pri röntgenových snímkach zubov dosť slabé a áno, vo väčšine prípadov sa tehotným ženám neodporúča podstupovať ani röntgen zubov. Každopádne musíte o svojom tehotenstve informovať zubára a o vhodnosti röntgenového žiarenia v konkrétnom prípade bude môcť rozhodnúť iba lekár.

Ak dôjde k situácii, keď je röntgen nevyhnutný, mali by ste prijať všetky potrebné bezpečnostné opatrenia a čo najviac chrániť telo  pred vystavením röntgenovým lúčom pomocou ochrannej zástery. Röntgenové lúče sú obzvlášť nebezpečné v prvom trimestri tehotenstva, keď ešte nie je vidno veľké bruško, preto je veľmi dôležité upozorniť lekára na svoj stav.

 

Na čo by ste si mali dať pozor?

 

V priebehu liečby by sa malo pamätať na to, že u ženy sa počas tehotenstva mení nielen hormonálna rovnováha tela, ale aj niektoré jeho reakcie na vonkajšie podnety. Takže na začiatku tehotenstva sa mení typ krvného obehu, čo sa prejavuje zvýšenou srdcovou frekvenciou. V druhom trimestri krvný tlak často klesá. Takéto zmeny ovplyvňujú reakcie tela tehotnej ženy na zákrok u zubára. V reakcii na stres a nepohodlnú polohu kresla môže dôjsť k odpadnutiu. Preto je potrebné pozorne sledovať váš stav a ihneď informovať lekára o svojich pocitoch.

 

Na Slovensku majú tehotné ženy nárok až na 2 preventívne prehliadky počas celého tehotenstva. Preto sa ich nebojte využiť.

 

Autor: OLEG BORODAVKO

Zubný lekár. Venuje sa predovšetkým implantológii a protetickej stomatológii

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV