Umývanie zubov

Nesprávne čistenie zubov je nielen nedostatočné, môže viesť až k vážnym problémom. Tvorbe kazu, poraneniu sliznice, tvorbe klinovitých defektov či poklesnutiu ďasien.

 

Správne čistenie zubov má 4 komponenty:

 

  • metóda čistenia zubov
  • kefka na zuby
  • zubná pasta
  • ďalšie produkty pre zubnú hygienu

Existujú stovky rôznych metód, ako si správne umývať zuby. Vyberte si tú najefektívnejšiu, najsprávnejšiu a najjednoduchšiu.

 

Ako si správne umývať zuby?

 

  1. Základným pravidlom pri čistení zubov sú pohyby od ďasna po reznú hranu zuba. Pre väčšie pohodlie je možné tieto pohyby nahradiť malými kruhovými.
  2. Na vonkajšom povrchu zubov je potrebné urobiť 10 pohybov na 2 - 3 zuboch. Vďaka tomu sa na jednej vonkajšej strane jednej čeľuste urobí asi 30 pohybov.
  3. Z vnútornej strany čeľuste robte rovnaké pohyby od ďasna po režúci okraj zubov.
  4. V čelnej oblasti (predné zuby) držte kefku zvisle. Žuvacia plocha zubov sa musí čistiť vodorovnými pohybmi, to znamená, že hlava zubnej kefky zachytí 2 - 3 zuby.
  5. Rovnaké pohyby by mali pokračovať aj na dolnej čeľusti.
  6. Čistenie zubov jednej čeľuste (z vonkajšej, vnútornej a žuvacej plochy) predstavuje 90 pohybov zubnej kefky.
  7. Pri umývaní zubov urobíte v konečnom dôsledku asi 180 pohybov, čistenie by malo trvať v priemere 2,5 -3 minúty.


Povrch zubov

 

Každý zub má 5 povrchov. 3 povrchy (vestibulárny, vnútorný a žuvací) čistíte zubnou kefkou, štvrtý a piaty (kontaktné povrchy zubov) je potrebné čistiť zubnou niťou.

 

Výber zubnej kefky

 

Pri jej výbere myslite na správnu veľkosť. Priemerná dĺžka hlavy zubnej kefky je 2 cm. Deťom vyberajte zubnú kefku s ohľadom na vek. Kefky s prírodnými štetinami je nutné meniť každý týždeň, pretože sa na nej rýchlo hromadia mikroorganizmy. Tie so syntetickými vláknami vám poslúžia aj 2-3 mesiace. Opotrebené vlákna zubnej kefky signalizujú nielen to, že je čas kefku vymeniť ale i to, že na ďasná a zuby je vyvíjaný príliš vysoký tlak.

 

Druhy zubných kefiek

 

Ultra mäkká a mäkká - odporúčaná pre vysoko citlivé zuby a choroby ďasien.
Stredne tvrdá - vhodná pre zdravé ďasná bez problémov so zubami.
Tvrdá a veľmi tvrdá - musí byť použitá veľmi opatrne, pretože poškodzuje sliznicu a kazí sklovinu.
Kefka s rovnakou dĺžkou vlákna - najuniverzálnejšia. Rôzne prídavné gumené masážne prvky na kefke nie sú vždy účinné.

 

Ako zvoliť správnu zubnú pastu?

 

Najdôležitejšou charakteristikou zubnej pasty, ktorú treba sledovať na obale je jej abrazivita (RDA). V prípade zvýšenej citlivosti zubov, zvoľte pastu s nízkou hodnotou RDA - od 20 do 40.
Hodnota RDA od 40 do 60 znamená, že túto zubnú pastu je možné používať každý deň pri čistení zubov. Pastu s hodnotou 120 a viac je možné používať maximálne raz týždenne.
Zubná pasta s hodnotu RDA 200-250 je určená na bielenie zubov a pri nesprávnom použití môže zuby poškodiť.

 

Doplnkové výrobky ústnej hygieny

 

Používajú sa na čistenie kontaktných plôch zuba a ide o zubnú niť, medzizubné kefky, irigátory, škrabku na jazyk.
V čom sa medzi sebou líšia? Zubná niť čistí medzizubné priestory, odstraňuje z nich zvyšky jedla. Medzizubná hygiena je rovnako dôležitá, ako čistenie klasickou kefkou.
Máte medzi zubami veľkú medzeru? V tom prípade používajte medzizubné kefky. Naopak, ak máte ortodontickú, ortopedickú alebo konštrukciu na implantátoch siahnite po irigátore, ktorý ale nenahrádza zubnú niť.

 

Chyby pri čistení zubov

 

Za najväčšiu chybu pri čistení zubov sa považuje vodorovný pohyb na vestibulárnej ploche zubov, ktorý vedie k vzniku klinovitých defektov, ako aj k recesii ďasien. Druhou chybou sú vertikálne pohyby hore a dole, kedy sa nahromadí plak pod ďasnami a vytvorí sa zubný kameň. Ďalšou častou chybou je vyvíjanie silného tlaku na zuby a ďasná. Dôjsť môže k poškodeniu zubnej skloviny a ďasien.

 

Autor: MICHAELA DŽOGANÍKOVÁ

Zdravotná sestra a dentálna hygienička. Venuje sa dentálnej hygiene

 

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV