Röntgenová diagnostika: Je v zubnej ambulancii škodlivá?

Röntgenové vyšetrenie podstúpil už azda každý. Spája sa s rôznymi ochrannými pomôckami, ktoré bránia preniknutiu žiarenia do tela a taktiež obmedzením pohybu počas snímania. Aj v zubných ambulanciách má röntgen veľký význam. Prečo ho vlastne potrebujeme? A neohrozuje naše zdravie?

 

Aký význam má röntgen?

 

Zuby, to nie sú iba biele korunky, ktoré vytvárajú úsmev. Ich neoddeliteľnou súčasťou sú aj korene a vnútorné štruktúry, ktoré však lekár nevie skontrolovať pomocou zrkadielka. Jediný spôsobom, ako tieto miesta vidieť je pomocou röntgenu, ktorý sa využíva počas diagnostiky chorôb a odchýlok, ako aj pri kontrole a sledovaní výsledkov liečby.

 

Ako pomôže lekárovi?

 

Pomocou röntgenu dokáže zubár skontrolovať medzizubné kazy, kazy pod úrovňou ďasna, tzv. sekundárne kazy pod už existujúcou výplňou či pod korunkami. RTG snímok dokáže taktiež jasne skontrolovať proces endodontickej liečby (vypĺňanie koreňových kanálikov), skúmať stav kostného tkaniva, ktoré drží zuby pokope a ktoré býva značne oslabené obzvlášť u pacientov trpiacich periodontitídou, parodontitídou a paradentózou. Snímky sú nevyhnutné pri implantácii, trhaní zubov a zubnej protetike. Prakticky je ťažké dnes pomenovať stomatologickú oblasť, v ktorej by sa RTG nevyužíval. Pred röntgenovými lúčmi sa neschovajú totiž ani cudzie telesá, cysty, nádory, vrodené chyby či rôzne zranenie. 

 

Typy röntgenovej diagnostiky:

 

  • intraorálne snímkovanie či už pomocou samotného filmu alebo senzoru na snímkovanie. Používa sa v prípade, keď lekár potrebuje skontrolovať jeden konkrétny alebo viac zubov.
  • panoramatický röntgen sa využíva, keď lekár potrebuje vidieť celkovú situáciu v ústach viac “z diaľky” - postavenie koreňov či stav ďasien. Nie je ideálny pre kontrolu kazov, nakoľko nedokáže zreteľne zachytiť detaily.
  • počítačová tomografia je najmodernejšou a najinformatívnejšou metódou, ktorá lekárovi umožňuje získať 3D obraz zubov.

 

Je RTG vyšetrenie škodlivé?

 

Röntgenové žiarenie je typom ionizujúceho žiarenia, ktoré dokáže preniknúť cez ľudské telo, na základe čoho vzniká na nosiči, ktorý je žiareniu postavený do cesty, samotná snímka. Princípom, vďaka ktorému na snímkach vidíme jednotlivé štruktúry (koreň, ďasno, zubná dreň) je to, že každá z týchto štruktúr má inú vlastnosť absorbovať röntgenové lúče.

2 spôsoby zachytenia obrazu:

  • zachytenie na film 
  • zachytenie pomocou tzv. rádiovisigrafov (počítačové senzory)

Pri oboch spôsoboch sa snímka vyhotovuje pomocou rovnakého zdroja žiarenia, pri použití rádiovisiografu trvá snímkovanie kratšie. Obraz sa okamžite prenáša do počítača a prevádza do trojrozmerného obrazu. V tomto prípade je pacient  vystavený nižšej dávke žiarenia, ako pri použití filmu. 

 

Röntgenová diagnostika

 

RTG v číslach 

 

Pomocou filmu trvá snímkovanie 0,5 sekundy (niekedy to môže byť aj viac), pri moderných visiografoch tú istú snímku dokážeme lekár zhotoviť už za 0,125 sekúnd (alebo menej)! Expozícia pacienta je v druhom prípade znížená až o 90% a citeľne bezpečnejšia. Je dôležité vedieť, že na rozdiel od iných oblastí medicíny, v stomatológii sa používa veľmi úzky lúč žiarenia a jeho doba je skutočne krátka. Napriek mimoriadne nízkym dávkam sa každé snímkovanie musí vykonávať v súlade so zdravotníckymi normami. Používajú sa ochranné pomôcky, aby sa predišlo ožiareniu pacienta na miestach, kde to nie je nevyhnutné. Ktoré to sú? Ide o ochranné vesty, vyrobené zo špeciálnej gumy a olova, ktoré pohlcujú žiarenie či golier na ochranu krku. 

 

Kontraindikácie RTG

 

RTG vyšetrenie sa neodporúča malým deťom a tehotným ženám v prvom trimestri. Vo vyššom štádiu tehotenstva už RTG lúče nemajú vplyv na vývoj plodu a neohrozujú ani dojčiace matky. Pri dodržaní všetkých pravidiel a používaní ochranných pomôcok ide o bezpečnú diagnostickú metódu, ktorá v súčasnosti v medicíne nemá za seba žiadnu vhodnú alternatívu.

 

Autor: OLEG BORODAVKO

Zubný lekár. Venuje sa predovšetkým implantológii a protetickej stomatológii

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV