CEREC

Ak ste už niekedy museli riešiť náhradu strateného zubu, či už pre seba alebo niekoho zo svojich blízkych, určite ste sa stretli s pojmom CEREC. O čom je reč?

 

Zázraky na počkanie

 

Ide o jedinečnú 3D technológiu, pomocou ktorej je možné vytvoriť vysoko estetickú zubnú náhradu často aj na počkanie. Označenie CEREC je skratkou z anglického názvu Chairside Economical Restoration of Esthetic Ceramic, čo sa dá preložiť ako estetické a ekonomické nahradenie. Systém CEREC je nemecká značka, ktorá na trhu úspešne pôsobí už viac ako 30 rokov a je lídrom technológie CAD/CAM.

 

Technológia CAD/CAM

 

Jedinečnosť tejto metódy spočíva v tom, že na tvorbu protetických prác sa využíva počítač. Pacientovi sa naskenuje chrup, následne sa modeluje virtuálny návrh na protetickú prácu a vo finále sa podľa návrhu, opäť za asistencie počítača, frézuje vymodelovaná náhrada. Táto technológia sa začala radikálne vyvíjať v 80. rokoch, v čase, kedy sa na výrobe umelých zubov začali podieľať aj roboty - inteligentné frézky riadené počítačmi, ktoré eliminujú chyby spôsobené ľudským faktorom. Pomocou CAD/CAM technológie je dnes už možné automatizovať všetky kroky výroby zubnej protézy.

 

Čo vás čaká pri náhrade z CEREC systému?

 

V prvom kroku sa zub obrúsi do tvaru potrebného na nasadenie korunky. Následne lekár použije intraorálny skener, pomocou ktorému vytvorí digitálny odtlačok, ktorý sa odošle do počítača. Tam sa pomocou CEREC softvéru navrhne a vymodeluje tvar korunky prípadne chýbajúca časť zuba, ktorú je potrebné nahradiť. CEREC si poradí rovnako dobre s korunkou na celý zub, ako aj s estetickými fazetami. Hotový návrh sa odošle do frézovacej jednotky, ktorá ho z keramického bloku vyfrézuje vo veľmi krátkom čase. Vďaka bohatej farebnej škále keramických bločkov je možné pre každého pacienta vybrať vhodný odtieň, presne podľa jeho potrieb.

 

Aké výhody má systém CEREC?

 

V porovnaní so štandardnými technológiám, náhrady vyrobené pomocou CEREC technológie pacientovi ušetria nielen peniaze ale aj čas. Korunky na deštruované zuby, implantáty aj fazety je možné vyrobiť a nasadiť v priebehu jedného dňa, doslova "na počkanie". Ďalšou výhodou je dokonalá presnosť, vďaka výrobe na základe digitálneho odtlačku, ktorý je možné v počítači niekoľkonásobne zväčšiť. Ale aj to, že pri nasadení protetickej práce na počkanie pacientovi nehrozí poškodenie odhaleného dentínu či skloviny, ktoré sa môže udiať počas doby, kým čaká na výrobu protézy štandardným spôsobom.
CEREC metódy majú skvelé estetické vlastnosti keramického materiálu, z ktorého sa náhrady vyrábajú. Korunky sú dokonale vyleštené, možno ich tónovať a glazúrovať v keramickej vypaľovacej peci. Tieto keramické náhrady neobsahujú žiaden kov, materiál je plne biokompatibilný, vďaka čomu nehrozia pacientovi žiadne alergické reakcie. Pri výbere proteticky vytvorenej náhrady pomocou CAD/CAM CEREC systémov, vkladáte svoje zuby do rúk najnovších počítačových technológií, ktoré sú dokonale presné a absolútne bezpečné!

 

Autor: OLEG BORODAVKO

Zubný lekár. Venuje sa predovšetkým implantológii a protetickej stomatológii

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV