mliečne zuby

Stále sa v praxi stretávame s tým, že mamičky sa pýtajú či je potrebné ich deťom umývať mliečne zuby. Odpoveď je jednoznačná - určite áno. Okrem tejto zásadnej otázky sa núkajú aj ďalšie. Kedy začať s umývaním zubov, ako to robiť správne, ako a kedy naučit svoje dieťa samostatne používať zubnú kefku, či aký druh výrobkov je vhodný pre starostlivosť o detský chrup.

 

Kedy začať s umývaním zubov u detí?

 

Hneď ako dieťaťu narastie prvý zúbok je správny čas na to, aby ste ho začali privykať zubnej hygiene. Očistiť dôkladne jeden zúbok zvládnete vy aj vaše dieťa. S každým pribúdajúcim zúbkom bude na čistenie viac zvyknuté a ochotné spolupracovať. Okrem správneho návyku, ktorý v ňom budujete je to zároveň jediná možnosť, ako zachovať zúbky zdravé. Neočistené zuby vedú ku množeniu mikróbov v ústach, čo spôsobuje zubný kaz. Ten môže spôsobiť nielen stratu samotného zuba, ale ohroziť aj vývin trvalého chrupu. 

 

Prerezávanie prvých zúbkov

 

Prerezávanie prvých mliečnych zubov je individuálne a môže sa vyskytnúť medzi 3-7 mesiaci veku dieťatka. V tomto období môžete pozorovať u svojho potomka nepohodlie, kvôli nepríjemným pocitom na ďasnách či dokonca bolestiam. Výnimkou nie je ani zvýšená teplota. Na úľavu môžete u dieťatka použiť špeciálne masážne géliky či tinktúry, ktoré dostanete v lekárni. Pri zoznámovaní so zubnou hygienou vám môžu pomôcť aj  gumené hryzadielka, ktoré sú špeciálne určené na tento účel. 

 

Správne čistenie 

 

Prvé zúbky by sa mali po každom jedle utrieť napríklad vlhkou gázičkou, hlavne keď na nich ostali zvyšky jedla, ktoré spôsobujú tvorbu povlaku. Taktiež sa odporúča hneď po dokŕmení vziať dieťaťu fľaška, aby sa nezvyšovalo riziko zubného kazu. Od približne 8. mesiaca môžete začať zuby čistiť mäkkou kefkou so syntetickými štetinami, napríklad jednozväzkovou. Nie je potrebné používať pastu, kedže dieťa si nevie ústa vypláchnuť a hrozí, že by ju konzumovalo. 

 

Približne od 2 rokov môžete dieťatku "ochutiť" čistenie zubov aj vhodnou zubnou pastou, ktorá mu neublíži keď z nej trocha prehltne. Je však potrebné ho učiť  si ústa vyplachovať a pastu vypľúvať. Až po osvojení tohoto návyku môže dieťa používať zubnú pastu s fluoridom. 

 

Nechajte deti umývať si zuby samé, no pomôžte im s dočistením!

 

U menších detí, by mali zuby čistiť rodičia. Neskôr to však budú chcieť robiť samé. Určite je vhodné ich v tom podporiť, no je zároveň nevyhnutné na čistenie dohliadať a správne dokončiť. Minimálne do 8-mich rokov je správne dieťa pri umývaní zubov kontrolovať a učiť ho k správnym návykom. 

 

Výmena mliečneho chrupu za trvalý 

 

Vo veku 6-9 rokov je potrebné pridať aj zubnú niť, kedže prichádza k výmene mliečnych zubov za trvalé. Trvalý chrup nie je tak medzerovitý ako mliečny, čo znamená, že vznikajú miesta, ktoré sa iba s použitím zubnej kefky nedajú správne vyčistiť. Rodičia by mali byť v čase vyrastania trvalých zubov obzvlášť pozorní pri kontrole umývania zubov svojich potomkov. Čerstvo vyrastené trvalé zuby nemajú ešte dokonalo vyzretú zubnú sklovinu a tak sa môžu pri nedostatočnej hygiene veľmi rýchlo pokaziť. Neváhajte spojiť umývanie zubov so zábavou pomocou špeciálnych tabliet či ústnych vôd, ktoré farebne reagujú so zvyškom povlaku a deti tak môžu na vlastné oči vidieť, či si zuby umývajú správne. 

 

Jedny zuby na celý život

 

Deti v školskom veku a dospievajúci sa zvyknú o svoje zuby už starať samostatne. Je však dobré ich občas skontrolovať, či to robia správne a dôkladne. Obzvlásť dôležitá je hygiena u detí, ktoré nosia ortodontické strojčeky. 

 

Pravidelná a kvalitná ústna hygiena je základom prevencie akýchkoľvek problémov spojených so zubami a ďasnami. Preto je mimoriadne dôležité aby si dieťa od malička zvykalo na každodenné čistenie zubov. Rovnako dôležité sú aj preventívne prehliadky u zubára každých šesť mesiacov.

 

Autor: OLEG BORODAVKO

Zubný lekár. Venuje sa predovšetkým implantológii a protetickej stomatológii

 

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV