Čistenie zubov

Zubný kameň má takmer každý z nás. Vzniká mineralizáciou zubného plaku v reakcii s mikroorganizmami, ktoré sa prirodzene vyskytujú v dutine ústnej.  Zubný plak nám vzniká na zuboch po každom jedle. V prípade, že nie je starostlivo a pravidelne odstránený, tak z neho vzniká zubný kaz a zubný kameň.

  

Ide o minerál, ktorý obsahuje milióny baktérií. Tie uvoľňujú odpadové látky, ktoré spôsobujú podráždenie ďasien a ich krvácanie. Pri krvácaní ďasien baktérie vstupujú do krvného obehu a môžu sa tak dostať do celého tela a jednotlivých orgánov ako je srdce, obličky a iné orgány. 

 

Aký môže byť zubný kameň?

 

Poznáme dva tipy zubného kameňa:

Supragingiválny: ide o kameň, ktorý je ľahko viditeľný, pretože sa nahádza nad úrovňou ďasna.  

Subgingiválny: tento kameň nie je až tak ľahko viditeľný, pretože sa nachádza v priestore medzi zubami a ďasnom. Obvykle ho diagnostikuje iba lekár na prehliadke a jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že oslabuje usadenie zubov v kosti. Dôsledkom zanedbaného stavu s týmto druhom zubného kameňa môže byť kývanie zubov alebo ich úplná strata. 

 

Príčiny vzniku zubného kameňa

 

Až v 80% prípadov ide o nedostatočnú či nesprávnu hygienu.  Ďalším dôvodom je fyziológia. Kanáliky slinných žliaz vylučujú minerály, čím prispievajú ku vzniku zubného kameňa. Tretím dôvodom môže byť hustota zubov, ktorá spôsobuje krivé zuby. Čím je vyššia tým je u zubov nižšia tzv. samoočisťovacia schopnosť  a zvýšené riziko vzniku zubného kameňa. 

Ku vzniku zubného povlaku a následného kameňa nepriaznivo vplýva taktiež konzumácia rýchlych sacharidov. 

 

Odstraňovanie zubného kameňa

 

Pri supragingiválnom kameni odstraňovanie spočíva z niekoľkých krokov:

  1. odstránenie kameňa pomocou ultrazvuku
  2. odstránenie mäkkého pigmentovaného plaku pomocou systému AirFlow,
  3. leštenie zubov špeciálnymi leštiacimi pastami
  4. nasýtenie zubov prípravkom na báze vápnika a fluoridu

Takéto odstraňovanie sa odporúča absolvovať 1-2 krát do roka.

Postup odstraňovania subgingiválneho kameňa je troška iný. Vykonáva ho výlučne lekár pomocou špeciálnych nástrojov. Tento úkon sa odborne nazýva chirurgická kyretáž parodontálnych vačkov. 

 

Prevencia vzniku zubného kameňa

 

Najdôležitejšia je správna a pravidelná domáca zubná hygiena. Vhodné kefky, dentálny niť, správna technika čistenia. Nevynechávajte taktiež pravidelné preventívne prehliadky a profesionálnu dentálnu hygienu. Nápomocné je taktiež jedenie pevnej potravy - jablko či mrkva, ktoré pomáhajú mechanicky odstrániť povlak z vašich zubov.

V prípade, že máte krivé zuby odporúčame vám obrátiť sa na ortodontistu, ktorý u vás zváži potrebnú ortodontickú liečbu, nakoľko krivé zuby sú nie len estetický problém ale môžu znamenať aj zvýšenú kazivosť či náchylnosť ku spomínanému zubnému kameňu. 

 

Autor: MICHAELA DŽOGANÍKOVÁ

Zdravotná sestra a dentálna hygienička. Venuje sa dentálnej hygiene

 

Čistenie zubov
tehotná žena
Krvácajúce ďasná

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV