Parodontitída

Zápalové ochorenie tohto druhu je naozaj veľmi nepríjemné. Nenechajte bakteriálny zápal prerásť do oveľa väčšieho problému, radšej ho riešte včas!

 

Čo je to parodontitída?

 

Klasifikuje sa ako ochorenie závesného aparátu (parodontu) jedného alebo viacerých zubov. Je to tkanivo skladajúce sa zo štyroch hlavných zložiek:

 

  • ďasno
  • parodontálne väzy
  • cement zubu
  • kostné lôžko

 

Parodontitída je bakteriálny zápal, ktorý sa vždy začína zápalom ďasna, pretože je ako jediná časť závesného aparátu priamo spojené s ústnou dutinou. Tento proces sa nazýva gingivitída (zápal ďasna) a je to vratný stav, ktorý sa dá úplne vyliečiť, nakoľko ešte nebola poškodená kosť, v ktorej je zub uchytený. Zdravé ďasno sa vyznačuje ružovou farbou, pevnou konzistenciou, pri čistení nekrváca a prilieha ku spodnej časti koruniek zubov s tým, že prirodzene vypĺňa priestor medzi zubami. Naopak, počiatočné štádiá zápalu sa spravidla prejavujú zvýšeným krvácaním, výrazným opuchom, prítomná je zmena farby na sýtočervenú, ďasno sa vyhladí a zmiznú z neho prirodzené jamky a štrbinky. Tento proces je chronický, zväčša nebolestivý a môže trvať niekoľko mesiacov až rokov. Pri nedodržaní liečby zápal častokrát zostúpi do nižších častí závesného aparátu a spôsobí klinickú parodontitídu.

 

Na to aby sme mohli stav v ústnej dutine označiť ako parodontitídu, musia byť prítomné 3 znaky:

 

  • zápal ďasna
  • parodontálne vačky
  • úbytok kosti

 

Parodontálne vačky vznikajú v dôsledku deštrukcie okrajových častí závesného aparátu. Pri diagnostike je základom zistiť rozsah tohto defektu, teda jeho hĺbku a šírku. Pri vyšetrovaní zubní lekári používajú špeciálnu parodontálnu sondu s meracími drážkami na pracovnej časti nástroja. Veľmi dôležité je vyhotoviť panoramatický snímok, ktorý často odhalí aj parodontologické defekty v zárodku, ktoré si zubný lekár pri prvotnom vyšetrení nemusí všimnúť. Pacienti, ktorí trpia týmto ochorením sa často sťažujú na krvácanie ďasien, citlivosť zubov či zápach z úst. Medzi ďalšie pridružené znaky spojené s parodontitídou môžeme zaradiť odhalené korene a tým aj riziko vzniku kazu koreňa, parodontálne abscesy, zmeny polohy a následnú pohyblivosť a kývavosť zubov, riziko infekcie zubnej drene cez parodontálny vačok a mnohé iné.

 

Ako vzniká parodontitída?

 

Parodontitída je zápal spôsobený baktériami, ktorých nosičom je zubný povlak. Ten sa neustále vytvára zo zložiek slín, baktérií a ich produktov a relatívne pevne uchytáva na povrch zubu. Pri nesprávnej hygiene sa povlak na zube časom stáva domovom viac ako 300 druhov baktérií, spór či vírusov. Ich patogenita spočíva v tvorbe toxínov a enzýmov, ktoré negatívne pôsobia na okolité tkanivo. Pri nedostatočnej hygiene navyše povlak mineralizuje na zubný kameň, ktorý sa už domácou hygienou odstrániť nedá. Irituje mäkké okolité tkanivá a poskytuje priestor pre uchytenie ďalších baktérií. Významný faktor vzniku parodontitídy spočíva aj v imunitnej odpovedi samotného pacienta. Ak je zápal vyvolaný prítomnosťou bakteriálneho povlaku dlhodobý, imunitná odpoveď sa môže stať neprimeranou a za účelom odstránenia infekcie poškodí aj okolité tkanivo. Dá sa preto povedať, že genetika zohráva v procese parodontologických ochorení významnú úlohu. Ďalšími faktormi, ktoré významne zvyšujú riziko ochorenia parodontu je fajčenie, cukrovka či ochorenia slinných žliaz.

 

Prevencia a liečba parodontitídy

 

Základným pilierom prevencie a liečby parodontálnych ochorení je správna domáca hygiena, spolu s pravidelnou profesionálnou dentálnou hygienou. Samozrejmosťou sú preventívne prehliadky a poradenstvo u zubného lekára. Na prevenciu ochorenia alebo počiatočný zápal ďasien postačí správne domáce čistenie zubov spolu s medzizubnými priestormi a pravidelná dentálna hygiena. Akonáhle je závesný aparát nezvratne poškodený, domáce odstránenie všetkých patologických povlakov zo zubov je omnoho náročnejšie a stáva sa až nemožným.

 

Profesionálna liečba parodontu

 

Môže byť mechanická, podporná alebo chirurgická. Vyššie uvádzaná dentálna hygiena patrí k mechanickým terapeutickým zákrokom, pri ktorom sa ultrazvukom alebo ručnými nástrojmi odstraňujú tvrdé a mäkké zubné povlaky spôsobujúce zápal. Chemické výplachy parodontálnych vačkov sú účinné, ak je parodont predtým správne mechanicky očistený od povlakov. Táto liečba sa zaraďuje do podporných a indikuje sa v prípade, ak po mechanickom očistení zápal nezmizne. K podpornej terapii sa zaraďuje aj liečbu laserom, ktorý má antibakteriálne účinky a plazmaterapia, ktorá na základe vpichu vlastnej plazmy do ďasien, zlepšuje hojivé účinky tkaniva. Chirurgická liečba sa indikuje v prípade, kde mechanickou a podpornou terapiou nie je možné zápal zastaviť.

 

Najlepší liek je prevencia

 

Z dlhodobého hľadiska je omnoho jednoduchšie dodržiavať pravidelnú ústnu hygienu ako neskôr zachraňovať zuby s poškodeným parodontom, ktoré majú nejasnú prognózu. Preto, ak už máte parodontitídu v ktoromkoľvek štádiu a neliečite ju, vždy je lepšie začať neskôr ako vôbec. Pre vaše zdravie, aj vašu peňaženku.

 

Autorka: LYDIA KOČIŠOVÁ

Zubná lekárka. Venuje sa predovšetkým záchovnej stomatológii, ktorá sa zaoberá estetickou rekonštrukciou zubov.

 

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV