Neviditeľný strojček

V predošlom článku sme si priblížili ako funguje korekcia chrupu za pomoci neviditeľného strojčeku. Poďme sa ale pozrieť na to, čo vás čaká, ak sa pre takéto narovnanie zubov rozhodnete.

 

Korekcia chrupu pomocou neviditeľného strojčeka je rozdelená do niekoľkých etáp:

 

 1. Vyšetrenie ústnej dutiny - lekár zhromažďuje údaje o oklúzii, vezme pacientovi odtlačky alebo robí intraorálny sken zubov, robí röntgen fotografuje tvár a zuby pacienta. Strojček sa môže nosiť iba v zdravej ústnej dutine. Preto pred začiatkom samotného procesu naprávania chrupu musí lekár starostlivo preskúmať zuby a ďasná. Ak sa identifikujú problémové oblasti, musia sa najprv vyliečiť.
 2. Lekár zadá skeny zubov do počítačového programu, naplánuje úpravu a konzultuje ju s pacientom. V špeciálnom programe môžete vidieť, ako sa budú zuby postupne posúvať a akú pozíciu zaujmú v dôsledku úpravy.
 3. Lekár vytvorí sériu budúcich 3D modelov a vytlačí ich na 3D tlačiarni.
 4. Strojček, aký bude pacient nosiť, sa vytvára podľa vytlačených 3D modelov.
 5. Výroba súpravy strojčeku sa vykonáva individuálne na základe odtlačkov alebo skenovania zubov konkrétnej osoby. Celkový počet kusov strojčekov, od ktorých bude závisieť trvanie úpravy, je v každom prípade individuálny a je určený stupňom ťažkostí s posúvaním zubov.
 6. Ďalej lekár nainštaluje tzv. zámky - malé plastové nálepky na povrchu zubov, ktoré fixujú strojček a umožňujú mu správne vykonávať svoju prácu.
 7. Nasadenie prvého strojčeku - lekár nasadí neviditeľný strojček pacientovi, odovzdá mu zvyšok strojčekov a vysvetlí mu ako prebehne samostatná výmena strojčeka za nový.

 

V prvých dvoch až troch dňoch nosenia je možné nepohodlie, ktoré časom spôsobuje čoraz menšie nepríjemnosti. Zuby sa začnú hýbať. Niekedy sa musia zuby zbrúsiť na kontaktných plochách, aby sa vytvoril dostatočný priestor na pohyb zubov. Každý pár strojčeku sa nosí približne jeden až dva týždne, potom sa nahradí ďalším, čím sa zabezpečí postup vyrovnávania. Pri každej zmene strojčeku sa zuby posúvajú čoraz bližšie k požadovanému výsledku. V záverečnej fáze, keď príde na rad posledný pár strojčeka, sa uskutoční posledné vyšetrenie lekárom. Dĺžka používania neviditeľného strojčeka trvá od 6 mesiacov. Trvanie a náklady na liečbu závisia od zložitosti prípadu daného chrupu.

 

Starostlivosť o zuby a strojček 

 

Nosenie neviditeľného strojčeku môžete kombinovať s použitím remineralizačného gélu na spevnenie skloviny, čo je ďalším plusom pri jeho používaní - zuby budú silnejšie a zdravšie. Na prípravu dezinfekčného roztoku pre starostlivosť o strojček existujú špeciálne tablety. Ak však práve nemáte takéto tablety k dispozícii, môžete ich jednoducho dôkladne opláchnuť vodou. Stáva sa, že niekedy strojček praskne. V takom prípade je potrebné kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára. Prasknutý alebo zlomený strojček nie je možné používať. Lekár vám musí čo najskôr poskytnúť nový.

 

Výhody neviditeľného strojčeku

 

 1. Neviditeľné strojčeky sú esteticky príjemnejšie, ako klasické fixné strojčeky, preto že sú prakticky neviditeľné pri každodennom nosení. Toto poskytuje pacientovi psychologické pohodlie.
 2. Neviditeľné strojčeky neovplyvňujú kvalitu ústnej hygieny, neprispievajú k traumatickému poškodeniu ústnej dutiny a zubnej skloviny.
 3. Lekár má možnosť pacientovi ukázať jednotlivé fázy liečby a plánovaný výsledok.
 4. Neviditeľné strojčeky neovplyvňujú obvyklú stravu pacientov, neobmedzujú ich v používaní rôznych iných výrobkov.

 

Medzi hlavné nevýhody neviditeľného strojčeku patria

 

 1. Potreba neustálej starostlivosti - umývanie zubov a strojčeku pred nasadením po každom jedle.
 2. Vyrovnávače sa môžu občas zlomiť.
 3. Obmedzenejšie indikácie na klinické použitie v porovnaní so systémom konzoly. Tento strojček sa prakticky nepoužíva na korekciu distálnej, meziálnej a hlbokej oklúzie.
 4. Výsledok liečby veľmi závisí od svedomitého prístupu pacienta k odporúčaniam lekára.


Liečba parodontózy prístrojom Vector
Umývanie zubov
Liečba pomocou fixného strojčeku

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV