Brúsenie zuba

Neviete, čo vás v tomto kroku v zubárskom kresle čaká? Brúsenie zubu pod korunku je nebolestivý zákrok, avšak každý zub je iný, rovnako, ako metóda, ktorú lekár použije.

 

Kedy je indikované brúsenie zubov?

 

  • obnova zubov umelými korunkami z keramiky, kovokeramiky, zirkónu
  • príprava pilierov na osadenie korunky pod mostík
  • nasadenie faziet.

 

Rovnomerným obrúsením povrchu zubu si ho lekár pripravuje na to, aby korunka, ktorú vám technik vyrobí na mieru, spĺňala všetky funkcie.  

 

Aká má byť príprava zubov na korunky?

 

Cieľom brúsenia zubu je zabezpečiť dostatočný priestor pre materiál, z ktorého bude korunka zhotovená. V závislosti od metódy protetiky, materiálu ortopedických štruktúr či stavu tvrdých tkanív môžu byť zuby obrúsené viac, alebo menej. Každý zub sa pripravuje inak, jednoducho neexistuje univerzálna metóda. Lekár používa vždy metódy a typy brúsenia, ktoré sú najoptimálnejšie pre skutočný klinický prípad. Mostík môže byť z kovokeramiky, keramiky aj oxidu zirkoničitého. Keďže kov je masívnejší ako iné materiály, pripravte sa na to, že zub musí byť pred samotným brúsením „umŕtvený.“

 

Brúsenie na schodík  - presne stanovuje hranicu, kde končí okrajový uzáver korunkovej náhrady. Úloha koruniek totiž nie je iba estetická. Napríklad v prípade stoličiek je veľmi dôležité, aby sa potrava dostala do žalúdka dobre požutá a neboli pritom vyvinuté silné tlaky na predné zuby.

 

Korunky z kovokeramiky -  kvôli masívnej štruktúre je potrebné obrúsiť pomerne veľký objem tvrdého tkaniva.

 

Porcelánové korunky - zuby sa brúsia rovnako, ako pri inštalácii kovokeramických  koruniek. Líši sa iba hrúbka odstránenej vrstvy - maximálne do 1,5 mm. Spôsobené je to tým, že keramické korunky nie sú také masívne a umožňujú zanechať maximálne možné množstvo tvrdých tkanív a anatomické vlastnosti spracovaného zuba.

 

Korunky z oxidu zirkoničitého  - odstraňuje sa malá vrstva z povrchu zubov, hrúbka korunky je teda  minimálna.

 

Ako prebieha brúsenie zubov?

 

Vyšetrením ústnej dutiny, posúdením hygieny a stavu zubov, ďasien. Ak je zub postihnutý hlbokým kazom, vykoná sa depulpácia, teda jeho umŕtvenie pomocou endodoncie. Tento proces môže brúsenie predĺžiť v prípade, že bude nutné preliečenie koreňových kanálikov. 

Následne sa zub obrúsi, ideálne na  tzv. schodík. K čo najpresnejšiemu výsledku sa používa retrakčné vlákno, ktoré pomáha odchýliť ďasno od zuba, vďaka čomu je presne vidieť žiaduci schodík. Na obrúsený zub sa hneď nasadí dočasná ochranná zubná korunka, ktorá plní funkciu zuba počas čakania na vyhotovenie trvalej korunky.

 

Je brúsenie bolestivé?

 

V modernom zubnom lekárstve existujú atraumatické metódy a anestetiká, vďaka ktorým je brúsenie pod korunky v zásade bezbolestné. Anestézia sa najčastejšie používa na brúsenie živých zubov. Bolesť po brúsení zubu, na ktorú sa niekedy pacienti sťažujú, vzniká pri brúsení veľkej vrstvy tvrdého tkaniva pod kovokeramiku bez predchádzajúceho endodontického ošetrenia. Zub sa stáva citlivým na teplotu alebo tlak. Príznaky sú obyčajne  krátkodobé a zmiznú pár dní po ukončení procedúry. V prípade pretrvávajúcej bolesti, v dôsledku pulpitídy a paradentózy, okamžite vyhľadajte lekára. Žiaľ, ak sa po inštalácii korunky objaví bolesť, je potrebné navštíviť lekára, aby zistil príčinu.

 

Autor: OLEG BORODAVKO

Zubný lekár. Venuje sa predovšetkým implantológii a protetickej stomatológii

 

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV