Nesprávny zhryz môže spôsobovať viaceré problémy. Nejedná sa len o problémy viditeľné na prvý pohľad, hoci vzhľad chrupu je hlavnou príčinou narovnávania zubov. Ale nesprávny zhryz môže takisto viesť aj k zvýšenej aktivite kazu, problémom s trávením a niekedy aj k bolestiam hlavy. Vtedy už nejde iba o estetický zákrok.
Systém priesvitných strojčekov
Na riešenie tohto problému existuje systém priesvitných strojčekov na zuby, ktoré sa používajú na postupné posúvanie zubov a na zlepšenie funkcie zhryzu a v konečnom dôsledku aj estetického vzhľadu. Tento typ strojčeku na zuby je pre každého pacienta úplne individuálny. Na zuboch je prakticky neviditeľný a jeho nosenie je pohodlné. Jeho veľkou výhodou je, že sa dá bez problémov odstrániť napríklad pred jedlom.
Ako to funguje?
Princíp činnosti vyrovnávaсieho systému je založený na miernom konštantnom tlaku neviditeľného strojčeka na zub, čo vedie k postupnému posúvaniu zubu a celého chrupu. Pre dosiahnutie čo najlepšieho účinku je potrebné meniť strojček každý jeden až dva týždne. Raz za mesiac je nevyhnutné navštíviť zubného lekára, za účelom korekcie a získania ďalšej sady strojčekov.
Na trhu je momentálne viacero druhov takýchto neviditeľných strojčekov, ktoré sú si podobné vzhľadom a aj spôsobom narovnávania. Líšia sa iba ich výrobcovia.
Priebeh liečby
Prvým krokom pri korekcii zhryzu je rozšírenie radu zubov a vytvorenie priestoru pre tie, ktoré sa budú posúvať. Ak má pacient ešte zuby múdrosti, ktoré ovplyvňujú zvyšok chrupu (nesprávny smer rastu, stiesnené zuby a pod.) je pravdepodobné, že ich bude treba odstrániť, aby sa vytvoril priestor na vyrovnanie. V opačnom prípade by sa pacientovi museli obrúsiť všetky zuby, čo môže byť škodlivé a nie príliš účinné.
Spočiatku nebude na prvý pohľad viditeľný žiadny výsledok, pretože najprv sa nepohybujú samotné krivé zuby, ale tie vedľa nich, len aby sa vytvoril dostatočný priestor na vyrovnanie. Efekt sa dostaví až okolo desiatej výmeny strojčeka.
Napriek tomu, že pacienti často chcú napraviť len určité zuby, musia sa posúvať nielen krivé zuby, ale aj všetky ostatné, pretože umiestnenie zubov v čeľusti je vzájomne prepojené a korekcia oklúzie má byť komplexná a správna. Okrem toho, ak je chyba iba na jednej čeľusti, strojček je potrebné nosiť na oboch - vytvorí sa tak správne rozloženie tlaku, ktoré je nielen dôležité pre korekciu, ale prispieva aj k menšej nepohode.
Počas celého procesu narovnávania chrupu absolvujete pravidelné návštevy zubného lekára. V niektorých prípadoch môže byť potrebný nový strojček. Problém nastáva vtedy, ak vznikne rozdiel medzi skutočným a naprogramovaným pohybom zuba. Niektoré zuby si navzájom prekážajú, a to aj napriek predbežnému počítačovému modelu. Ak je chyba veľká, je potrebná korekcia zhryzu.
Aké sú výhody a nevýhody?
Veľkým plusom strojčekov je, že sa dajú jednoducho odstrániť, keď sa idete najesť. Neodporúča sa však odkladať ich na dlhšie ako 2 hodiny denne. Okrem týchto prestávok sa musia nosiť stále.
Samozrejme, ak nezodpovedný pacient bude prekračovať tento časový limit a zostane dlho bez strojčeku, liečba nebude mať zmysel. Narovnávanie bude extrémne pomalé alebo dokonca bez pokroku.
Malou nevýhodou strojčekov je, že pacient musí so sebou stále nosiť obal na strojček a kefku so zubnou pastou. Skôr ako si pacient opäť nasadí strojček, musia byť zuby aj samotný strojček po každom jedle vyčistené.