Ako si správne umývať zuby?

Väčšina ľudí tvrdí, že vie, ako si správne umývať zuby. Prax však ukazuje, že zuby nás učia umývať najčastejšie rodičia či iní príbuzní a nie vždy správne. Nesprávne a nedostatočné čistenie  zubov môže viesť ku vážnym problémom.

 

Ako si správne umývať zuby? 

 

Základným pravidlom pri čistení zubov je stieravý pohyb od ďasna smerom ku reznej hrane zubov. Pre väčšie pohodlie je možné tento pohyb nahradiť malými kruhovými.  Zuby je potrebné týmto spôsobom umyť z vonkajšej strany a rovnako tak z vnútornej. Žuvacie plochy zubov neumývame stieracími pohybmi, ale vodorovnými. Tento postup platí pre obe čeľuste - hornú aj spodnú. 

 

Dôkladné čistenie zubov by malo trvať približne 2,5 - 3minúty. 

 

Pri umývaní zubov je potrebné si uvedomiť, že každý zub má 5 plôch. 3 plochy - vonkajšiu, vnútornú a žuvaciu umývame zubnou kefkou. Ostatné dve - medzizubný priestor a kontaktný bod je potrebné vyčistiť dentálnou niťou. Práve tieto dve zubné plochy sú miestom, kde v dospelosti vzniká zubný kaz najčastejšie. Preto je dôležité venovať čisteniu týchto priestorov dostatočnú pozornosť. 

 

Správny výber zubnej kefky

 

Aktuálne máme na výber z veľkého množstva rôznych zubných kefiek. Majú rôzne veľkosti, tvrdosť aj tvar štetín. 

 

Najvhodnejšie sú kefy s rovnakou dĺžkou vlákien. Rôzne prídavné gumené masážne prvky na kefke nie sú vždy účinné.  Kefka by mala mať skôr menšiu hlavičku, aby sa s ňou dobre pracovalo a štetiny je lepšie si vybrať čo najmäkšie.  Tvrdé štetiny môžu poškodiť vaše ďasná aj zubnú sklovinu. 

 

A čo zubná pasta?

 

Najdôležitejšou charakteristikou zubnej pasty je abrazivita (RDA). Sledujte tento údaj na obale zubnej pasty, ktorý určuje, či je pasta určená na každodenné použitie. 

 

  • RDA 20 - 40 - pasty s nízkou hodnotou RDA určené na citlivé zuby
  • RDA 40 - 60 - štandardné pasty určené na bežné denné použitie
  • RDA vyššie ako 120 - tieto pasty sú určené na použitie maximálne raz do týždňa
  • RDA 200 - 250 - opatrne, ide o pasty určené na bielenie zubov a pri nesprávnom použití môžu poškodiť zuby. 

 

Ďalšie doplnky zubnej hygieny

 

Na dostatočnú medzizubnú hygienu sú nevyhnutné zubné nite - ideálne expandujúce, ktoré čistia efektívnejšie ako voskované. Pokiaľ máte medzi zubami väčšie medzery, budú sa vám hodiť aj medzizubné kefky.  Pre pacientov, ktorí majú ortodontické, ortopedické či konštrukcie na implantátoch je nutné používať taktiež irigátor. Ten však nenahrádza zubnú niť. Užitočnou pomôckou je taktiež škrabka na jazyk, ktorú odporúčame používať, nakoľko jazyk môže byť bohatým zdrojom baktérií. 

 

Časté chyby pri čistení zubov

 

Najčastejšou a najväčšou chybou býva pri umývaní zubov vodorovný pohyb na prednej strane zubov. Mali by sme sa mu vyhýbať a nahradiť ho správnym, stieravým pohybom. Čistenie zubov týmto pohybom poškodzuje zubné krčky a vedie ku klinovitým defektom ako aj k recesii ďasien. 

 

Taktiež častou chybou je vertikálny pohyb kefkou hore dole. Tieto pohyby spôsobujú hromadenie plaku pod ďasnami a vznik zubného kameňa. Nesprávne je taktiež ak príliš tlačíme na kefku čo poškodzuje zuby a hlavne ďasná. Vyhýbajte sa prílišnému tlaku, inak si môžete spôsobiť aj krvácanie ďasien. V takom prípade je potrebné navštíviť urýchlene svojho zubného lekára. 

 

Autor: MICHAELA DŽOGANÍKOVÁ

Zdravotná sestra a dentálna hygienička. Venuje sa dentálnej hygiene
 

Parodontitída
Strojčeky na zuby
Neviditeľný strojček

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV