Anestézia

Nie je žiadnym tajomstvom, že väčšina ľudí sa častokrát vyhýba návštevám zubného lekára, a to len z dôvodu možnej bolesti pri zákrokoch. Prah bolesti je pre každého človeka rôzny, a to, čo je jedna osoba ochotná vydržať, môže spôsobiť neúnosnú bolesť druhej.

 

Časy, keď lekári vykonávali zložité operácie bez anestézie, sú už dávno preč. V dnešnej dobe sa každá moderná zubná klinika snaží rešpektovať komfort pacienta, a taktiež mu nespôsobiť ošetrením psychologickú traumu z bolesti. Vďaka rozvoju farmaceutických spoločností a ich produktov sa stomatologické zákroky stali takmer bezbolestnými.

 

Lokálna anestézia v zubnom lekárstve

 

znamená odstránenie bolesti bez straty vedomia, pretože jednou z dôležitých podmienok správneho ošetrenia je komunikácia lekára s pacientom počas liečby. Funkčnosť anestézie spočíva v blokovaní nervových impulzov, ktoré prenášajú do mozgu signály o bolesti. Účinnosť a trvanie anestézie priamo súvisí so správne zvoleným typom anestézie, jeho dávkou a spôsobom aplikácie. V stomatológii používame najčastejšie lokálne spôsoby anestézie, ktoré rozdeľujeme podľa toho, do ktorej časti nervu látku aplikujeme.

 

Z pravidla platí, že čím ďalej od konca nervu sa anestézia aplikuje, tým viac konkrétneho anestetika bude potreba na požadovaný účinok. Zvodová lokálna anestézia sa podáva k hlavným vetvám nervu, ktoré anatomicky ďalej prechádzajú do tkaniva, ktoré chceme znecitlivieť. Je používaná najmä pri rozsiahlejších zákrokoch v spodnej čeľusti, nakoľko je v nej okolo zubov tuhšia kosť a iné druhy anestézie často zlyhávajú. Infiltračná lokálna anestézia sa aplikuje do mäkkých tkanív k miestu, kde je potrebné znecitlivenie. Následne sa „rozleje“ po okolí a pôsobí v požadovanej lokalite.

 

Intraligamentárna anestézia patrí tiež k lokálnym

 

Ako už vraví názov, je to anestézia, ktorá sa aplikuje do väzov závesného aparátu zuba, medzi samotný zub a kostné tkanivo. Patrí k tým bolestivejším, ale pri správnej aplikácii stačí k požadovanému účinku iba zlomok objemu anestetika, v porovnaní s ostatnými druhmi.

 

Povrchová anestézia

 

pôsobí na koncové časti nervov a slúži k znecitliveniu povrchového tkaniva ústnej dutiny- sliznice. Používa sa na extrakciu mliečnych kývavých zubov, potlačenie dávivého reflexu alebo na elimináciu bolesti vpichu pred aplikáciou inej lokálnej anestézie. Vyrábajú sa vo forme gélu alebo spreju.

Tak ako každý farmaceutický produkt aj každá aplikácia anestézie môže mať nežiaduce vedľajšie účinky. Väčšine z nich sa dá veľmi jednoducho vyhnúť práve dodržaním správnych postupov. Pri aplikácii anestetika v nesprávnom mieste, najmä pri zvodových anestéziách, hrozí samotné zlyhanie znecitlivenia, vytvorenie hematómu, sťaženie otvárania úst, vyvolanie šokových stavov alebo toxických reakcií. Aby sa predišlo alergickým reakciám, je nutné, aby pacient v anamnestickom dotazníku spomenul neznášanlivosť všetkých látok, na ktoré je alergický.

 

V neposlednom rade sa v stomatológii využíva aj celková anestézia

 

Tá je vhodná pri ťažko ošetriteľných pacientoch, deťoch alebo pacientoch trpiacich hlbokou traumou zo stomatologického ošetrenia. Celková anestézia sa aplikuje vo forme inhalačného anestetika alebo vnútrožilovo. Obe navodia narkózu pôsobením na chod centrálneho nervového systému. 

 

Inhalačná anestézia

 

sa v ambulantnej praxi môže využívať pre deti i dospelých v podobe rajského plynu. U dospelých sa okrem problémových pacientov využíva aj u ľudí so zvýšeným dávivým reflexom, ktorý sa pomocou rajského plynu eliminuje. Taktiež je výborný u pacientov, ktorí majú strach z injekcie, keďže jeho anestetický efekt je dostatočne silný na to aby utlmil vnímanie vpichu ihly.  Ide o najbezpečnejšiu formu tlmenia vedomia, nakoľko má minimálny vplyv na srdcovocievny a respiračný systém. Po podaní sa účinky plynu veľmi rýchlo stratia, preto pacient nepotrebuje sprievod. V súčasnej dobe existuje mnoho typov anestézií, ktoré farmaceutické spoločnosti individuálne vyvíjajú podľa potrieb pacientov a lekárov. Ich rôznorodosť je naozaj pestrá a vyjde v ústrety komfortu každého pacienta. Vďaka tomu je v modernej stomatológii charakteristická bolesť už len minulosťou a minulosťou by mal byť aj dôvod nenavštíviť zubného lekára kvôli bolestivosti.


Autor: OLEG BORODAVKO

Zubný lekár. Venuje sa predovšetkým implantológii a protetickej stomatológii

laser
Röntgenová diagnostika: Je v zubnej ambulancii škodlivá?
tehotná žena

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV