Krásny úsmev
Zubné fazety sú čoraz obľúbenejšie u tých, ktorí túžia po krajšom úsmeve. O čo presne ide?

 

Fazety sú tenké porcelánové plôšky s hrúbkou približne 0,5 - 0,8mm, ktoré nahrádzajú predný povrch zubov.  Fazetky sa začali používať v 20. - 30.- tych rokoch dvadsiateho storočia. Najviac používanými sa však stali až v 70. - 80tych rokoch po objavení nových materiálov a lepiacich systémov. 

 

V poslednom období sa výrazne zvýšil počet pacientov, ktorí si vyberajú fazety. Na rozdiel od koruniek sa pri aplikácii zachováva maximálne množstvo vlastného zdravého zubu. Aplikujú sa priamo na vaše zuby, špeciálne na ten účel pripravené. 

 

Druhy faziet

 

Fazety sa vyrábajú z dvoch materiálov: kompozitné a keramické.

 

Keramické (porcelánové) fazety sú najobľúbenejšie. Ich materiál je hypoalergénny a neovplyvňuje okolité tkanivá ani tekutiny v ústach pacienta.  Sú odolné a vysoko estetické, taktiež majú dlhú životnosť, až 20 rokov. 

V súčastnosti dokonca existujú už aj fazety, ktoré prakticky nevyžadujú brúsenie zubov. Ide o patentovanú americkú technológiu s názvom Lumineers.

 

Kompozitné fazety sa vyrábajú priamo v ústach pacienta. Ich výhodou je, že sú oproti keramickým cenovo dostupnejšie a ich aplikácia je rýchlejšia. Majú však aj nevýhody: 

 

 • zmena farby v priebehu času;
 • zmena tvaru pod vplyvom kvapalín;
 • nízka odolnosť proti opotrebovaniu na rozdiel od keramiky;
 • krátka životnosť - 3-5 rokov.

 

Indikácie pre aplikáciu faziet

 

Môže ísť o rôzne druhy škvŕn na zuboch, chyby zubnej skloviny, obrusovanie zubnej skloviny, zmena farby, medzery medzi zubami či nepravidelný tvar zubov.

 

Kedy fazety nie sú odporúčané:

 

 • pri nesprávnom zhryze, pretože to môže viesť ku odštiepeniu fazety;
 • príliš veľké výplne na zuboch - nedostatok skloviny na vlastných zuboch, ktorá je potrebná pre aplikáciu faziet;
 • zlá ústna hygiena;
 • bruxizmus - nočné či denné škrípanie zubami môže tiež viesť ku odštiepeniu faziet;
 • veľké medzery medzi zubami;
 • ochorenia ďasien.

 

Postup aplikácie faziet

 

Základom je vstupné vyšetrenie a zhodnotenie vhodnosti aplikácie faziet. V prípade, že sú nájdené kazy či defekty, je nutné ich opraviť. 

 

Postup prípravy faziet 

 

 1. Vyhotovenie predbežných odtlačkov pre budúcu prácu.
 2. Fotografovanie zubov a úsmevu.
 3. Vyhotovenie digitálneho modelu makety budúceho úsmevu.
 4. Skúška modelu pred brúsením.
 5. Samotné brúsenie zubov.
 6. Vyhotovenie odtlačkov alebo skenovanie intraoralnym skanerom.
 7. Fixácia dočasných faziet.
 8. Výroba faziet.

 

Aplikácia faziet

 

Pred samotnou aplikáciou sa vykonáva príprava pomocou kyseliny fosforečnej. Tá zabezpečuje pevné prilnutie lepiaceho cementu k zubným tkanivam. Je to proces, ktorého sa nie je nutné obávať. Je bezpečný  a nevyhnutný na zabezpečenie pevného uchytenia faziet o vaše zuby a taktiež zabraňuje zafarbeniu okrajov a citlivosti zubov. Ideálne je, keď sa fazety inštalujú za pomoci kofferdamovej blany, ktorá zabezpečí suché prostredie a zabraňuje vniknutiu používaných roztokov do ústnej dutiny.  Po samotnom prilepení sa odstránia zvyšky cementu a upravia sa okraje faziet. 

 

Na fazety si pacient zvykne pomerne rýchlo. Niektorí môžu mať problém vysloviť niektoré hlásky, avšak po navyknutí na novú situáciu v ústach sa to napraví. Taktiež môžete zo začiatku pociťovať citlivosť na chlad či teplo. Ak však vaše nepríjemné pocity pretvrávajú, je dobré sa obrátiť na vášho lekára. Fazety odporúčame kontrolovať každých 6 mesiacov. 

 

Cena faziet je individuálna a záleží od použitého materiálu, technológie a situácie vo vašich ústach. Autor: OLEG BORODAVKO

Zubný lekár. Venuje sa predovšetkým implantológii a protetickej stomatológii

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV