Z akých materiálov sa zubné mostíky vyrábajú

Jednou z možností, ako nahradiť jeden, alebo hneď viacero zubov sú zubné mostíky. Viete, z akých materiálov sa vyrábajú a aké sú ich vlastnosti?

 

Mostíky kedysi a dnes

 

Líšiť sa môžu nielen materiálom, z akého sú vyrobené, ale i spôsobom fixácie. Kedysi sa mostíky vyrábali výhradne z kovu, napríklad zo zlata. Toto riešenie však nebolo optimálne z estetického hľadiska a taktiež kvôli nerovnomernému zaťaženiu chrupu. Vďaka moderným technológiám je dnes možné vytvoriť zubné mostíky, ktoré sú na nerozoznanie od vlastných zubov a taktiež dokážu plnohodnotne nahradiť chýbajúce zuby z pohľadu funkčnosti.

 

Pevné mostíky

 

Jednou z vhodných alternatív, ako nahradiť chýbajúce zuby sú pevné mostíky upevnené na obrúsených zuboch. Oproti riešeniu s implantátmi sú mostíky finančne menej náročné. Ceny závisia nielen od typu protetickej práce a počtu obnovovaných zubov, ale aj od materiálu, z akého sa mostík vyrába. Estetická príťažlivosť, cena, pevnosť a životnosť konštrukcie je obvykle priamo úmerná od zvoleného materiálu.

 

Materiál mostíkov

 

V súčasnosti je možné mostíky vyrobiť z kovokeramiky, oxidu zirkoničitého alebo celokeramické. Na výrobu dočasných mostíkov, ktoré sa používajú z estetického hľadiska a ako ochrana pre obrúsené zuby sa používa plast alebo špeciálna živica.

 

Kovokeramické mostíky - sú keramické konštrukcie vo farbe prírodných zubov, upevnené na kovovom podklade. Toto riešenie kombinuje pevnosť (mostíky vydržia častokrát aj viac ako 10 rokov), pohodlie pacienta a optimálne zaťaženie oporných zubov a ďasien. Ich nevýhodou je horšia estetika. V mieste krčkov sa často vyskytuje stmavnutie ďasien a taktiež prakticky žiadna priehľadnosť, vďaka čomu by zuby pôsobili prirodzenejšie. Ďalšou z nevýhod je potreba väčšieho obrúsenia pilierových zubov a prípadná alergia na kov.

 

Celokeramické mostíky - sú protetické práce vyhotovené z oxidu zirkoničitého, známejšieho ako zirkón. V porovnaní z kovokeramickým mostíkom je tento materiál estetickejším. Vďaka svojmu vzhľadu dokáže imitovať priesvitnosť zubnej skloviny, vďaka čomu vyzerá protetická práca veľmi prirodzene. Zirkónový mostík je veľmi pevný a jeho životnosť môže byť až 10-15 rokov. Materiál je hypoalergénny a úplne biokompatibilný, nehrozia žiadne alergie. Veľkou výhodou, ktorú tento materiál ponúka je počítačové modelovanie koruniek.

 

Plastové a živicové mostíky - používajú sa ako dočasné riešenie, pacientovi ponúkajú ochranu pilierových obrúsených zubov pred nasadením definitívnej práce alebo počas jej opravy. Nemajú dostatočnú estetiku, pohodlie ani odolnosť avšak spoľahlivo poslúžia na obdobie, kým pacient čaká na vyhotovenie mostíka.

 

Upevnenie zubného mostíka

 

Najčastejšie sa upevňuje na dvoch pilieroch, medzi ktorými sú umiestnené umelé zuby. Piliere môžu byť vo forme vlastných zubov alebo špeciálne nainštalovaných implantátov. Zuby, ktoré majú slúžiť ako piliere pre mostík musia byť v dobrej kondícii, aby dokázali zaťaženie, ktoré ich čaká. S každým chýbajúcim zubom, ktorý je nahradený konkrétnym mostíkom sa prenáša časť žuvacieho zaťaženia na pilierový zub, ktorý nesie mostík. Ak chýba jeden zub, dva nosné nesú okrem svojho vlastného zaťaženia aj polovicu z toho chýbajúceho. Ak chýbajú zuby dva, každý nosný nesie okrem svojej ťarchy ešte ťarchu ďalšieho zubu, ktorý nahrádza protéza na nich upevnená. Ak existuje riziko, že zuby, ktoré sú plánované ako piliere toto zaťaženie neunesú, zvažuje sa implantácia a upevnenie mostíka na jeden, alebo viac implantátov. Ide najmä o pacientov, ktorí prišli o viac zubov v rade. Ak potrebuje pacient nahradiť iba jeden zub, nechce podstúpiť brúsenie a umŕtvenie dvoch zdravých zubov, môže mu lekár navrhnúť aj implantáciu samotného chýbajúceho zuba.

 

Autor: OLEG BORODAVKO

Zubný lekár. Venuje sa predovšetkým implantológii a protetickej stomatológii

 

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV