Endodoncia

Mnoho pacientov ešte stále odkladá preventívnu prehliadku u zubára a nelieči kaz včas. Takto vydržia až do okamihu, keď začne bolieť zub, čo vo väčšine prípadov vedie k odstráneniu nervu z kanálikov a ich liečbe. V zubnom lekárstve sa táto liečba nazýva endodoncia.

 

Najčastejšie indikácie pre ošetrenie koreňových kanálikov:

 

  • pulpitída (zápal zubného nervu)
  • periodontitída (zápal koreňa zuba a susedných tkanív). V tomto prípade už nerv zomrel a zápalový proces prebieha v tkanivách okolo koreňa zuba.
  • odporúčanie ortopéda, aby pripravil zub na protetiku (zub sa musí príliš obrúsiť a mohol by ostať nepríjemne citlivý.)
  • reendooncia kanálikov - (otvorenie predtým zle ošetrovaných kanálikov a ich opakované plnenie).

 

Zanedbanie endodontického ošetrenia správne a včas, môže viesť k odštiepeniu zubu a následnej extrakcii. A čo to v praxi znamená? Väčšie finančné aj časové náklady.

 

Ako prebieha správne endodontické ošetrenie?

 

1. Sprístupnenie zubných kanálikov

Lekár najskôr odstráni všetky zubné tkanivá postihnuté kazom či staré plomby a vytvorí tak prístup k zubným kanálikom.

 

2. Odstránenie nervu zo zubného kanálika a stanovenie pracovnej dĺžky koreňových kanálikov

Na odstránenie nervu sa kedysi v zubnom lekárstve veľmi často používal arzén. Moderná endodontická liečba je vďaka účinnej anestézii už bezbolestná a rýchla. Nerv sa odstraňuje z kanálikov pomocou pulpoextraktorov a liečebného roztoku pre kanáliky. Ten je účinný natoľko, že dokonca rozpúšťa aj nerv.

 

3. Rozšírenie koreňových kanálikov

Koreňové kanáliky sa pre dobrý prístup do hĺbky rozširujú pomocou špeciálnych endodontických mechanických a ručných nástrojov. Vďaka dostupnosti moderných materiálov a nástrojov, ma primárne endodontické ošetrenie úspešnosť nad 95%. Pri použití rovnakých nástrojov, s rovnakým vybavením počas opakovanej endodontickej liečby, je úspešnosť znížená na 80%.

 

4. Plnenie zubných kanálikov

Konečnou fázou endodontického ošetrenia je plnenie kanálikov. Na tento účel sa používa gutaperča (biologicky inertný materiál, ktorý umožňuje pevné vyplnenie kanálika).
V tejto fáze tiež sú veľmi dôležité skúsenosti a zručnosti lekára, aby nedošlo k rozvoju ďalších komplikácií. V inom prípade nemusí zub ochorieť okamžite, ale po chvíli, čo v pokročilých štádiách môže viesť dokonca k jeho extrakcii.

 

Čomu je dôležité venovať pozornosť?

 

Každý zodpovedný lekár vo všetkých štádiách výdatne ošetrí kanáliky antiseptickými roztokmi, aby sa predišlo komplikáciám po ich ošetrení. Napriek zložitosti liečby sa netreba ničoho báť. Aj vďaka modernej anestézii je zákrok úplne bezbolestný.

 

Prečo sa ošetrenie kanálikov vykonáva v niekoľkých návštevách?

 

Nutnosť viacstupňového endodontického ošetrenia (pri dvoch alebo viacerých návštevách) je spôsobená dvoma faktormi:

prítomnosť zložitej anatómie koreňových kanálikov zubu. V takom prípade je možné ošetrenie vykonať pri dvoch návštevách a dokončiť ho hneď na druhý deň.
prítomnosť akútneho zápalu v koreňoch zubu. V takom prípade musí lekár najskôr zastaviť zápalový proces, čo môže to trvať od 3 dní do 2 týždňov.

Ak ide o niekoľko návštev, lekár medzi ne vloží liečebnú zložku do kanálikov (prípravky na báze hydroxidu vápenatého), aby zabránil ďalšiemu rozvoju infekcie a zničil tú, ktorá sa momentálne v kanálikoch nachádza.

 

Bolí vás zub po ošetrení koreňových kanálikov?

 

2 až 3 dni po liečbe je bolesť normálna. V niektorých prípadoch to však môže trvať aj pár týždňov. Ak bolestivý syndróm pretrváva dlhší čas, konzultujte svoj stav s lekárom.

 

Ako dlho vydrží zub s ošetrenými koreňovými kanálikmi?

 

Vysoko kvalitné endodontické ošetrenie môže slúžiť po celý život. Hlavným faktorom trvanlivosti liečby je tesnosť kanálikov. Preto je dôležité dokončiť zub nasadením korunky (výplňou alebo protetickou konštrukciou) čo najskôr. Oneskorenie inštalácie môže viesť k infekcii v zubnej dutine a opakovanému ošetreniu kanálikov.

 

Aké sú spôsoby prevencie liečby koreňových kanálikov?

 

Navštívte zubára a nechajte si ošetriť už počiatočné formy zubného kazu, aby ste sa vyhli endodontickému ošetreniu. V prípade, že endodontické ošetrenie už máte za sebou, dbajte na pravidelné návštevy u zubára. Iba tak viete sledovať skryté kazivé procesy, ktoré v budúcnosti môžu viesť k vzniku infekcie v dutine zuba a opätovnej reendodoncii kanálikov.

 

Autorka: LYDIA KOČIŠOVÁ

Zubná lekárka. Venuje sa predovšetkým záchovnej stomatológii, ktorá sa zaoberá estetickou rekonštrukciou zubov.

 

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV