chýba zub

Mnoho ľudí často ignoruje situáciu, keď prídu o jeden alebo viacero zubov. Obzvlásť keď ide o stoličky, ktoré ak chýbajú, tak to v zadnej časti chrupu nie je také viditeľné. Predsa len to stojí čas, peniaze aj úsilie nechať si zub nahradiť. Faktom však je, že pre náš organizmus je už aj strata jedného zuba stresujúca a nám chýbajú viaceré zuby, mali by sme to naozaj urýchlene riešiť. 

 

Čo sa deje, keď nám chýbajú zuby?

 

Ak nám chýba zub, tak podvedome žujeme prevažne na tej strane úst, kde nám zubov ostalo viac. Toto spôsobuje postupné oslabovanie svalstva na opačnej strane, čo môže zapríčiniť asymetriu tváre. Taktiež prichádza ku zmene na ďasnách, ktoré ustupuje a “klesá”. Obzvlášť výrazne problémy pri tomto vznikajú pri viacerých chýbajúcich zuboch, pretože sa dôsledkom toho mení výška zhryzu. Narúša sa biomechanika kĺbu, ktorý používame pri žuvaní čo môže viesť aj k bolesti. Ďalším problémom je nedostatočne prežuté jedlo, ktorým môže trpieť gastrointestinálny trakt. 

 

V dôsledku nerovnomerného zaťaženia trpia stoličky, na ktorých sa môže zbrúsiť sklovina a na zube tak ľahko vzniká kaz. Taktiež faktom je to, že susedné zuby sa vždy snažia vyplniť prázdne miesto, či už je to hneď vedľa alebo aj oproti - chýbajúci spodný zub môže spôsobiť “povyrastanie” jeho horného antagonistu. Dôsledkom toho sa môžu aj zdravé zuby začať hýbať a kývať. Ustupuje ďasno a zuby sú tým pádom oslabené. Vo vzniknutých medzerách sa ľahšie zachytávajú zvyšky jedla, kvôli čomu sa v ústach ľahšie množia baktérie a tie spôsobujú okrem zubného kazu aj infekcie ďasien. 

 

Chýba vám zub a povedali ste si, že to chcete zmeniť? Jednou z možností je zubný mostík.

 

Zubný mostík je protetická práca (niekoľko spojených zubov za sebou), ktorá sa používa na obnovenie 1 až 4 zubov idúcich po sebe. Technológia vytvorenia mostíka závisí od zvoleného typu mostíka (ďalší blog - Aké druhy mostíkov sú k dispozícii na trhu) a vykonáva sa obvykle v etapách.  

Na úplnom začiatku je prehliadka a diagnostické vyšetrenie, kde lekár zhodnotí situáciu a navrhne vhodné riešenia. Následne sa v prípade potreby posilnia a ošetria korene zubov, ktoré sa stanú pre mostík pilierovými a budú ho niesť. Keď sú pripravené zbrúsia sa do tvaru, ako si to vyžaduje korunka. Mostík je možné upevniť aj na implantáty. V takom prípade musíme rátať s časom, ktorý si vyžaduje implantácia a čas na zahojenie implantátov. 

 

Po tejto príprave sa odoberajú odtlačky. Taktiež je možné zuby naskenovať intraorálnym skenerom. Pomocou odtlačkov sa v laboratóriu vyrobí protetická práca v odtieni, aký pacient spoločne s lekárom vyberú. Keď je mostík hotový a v ústach všetko pripravené tak sa môže práca nainštalovať pomocou cementu do úst. 

 

Ako sa starať o zubný mostík?

 

Starostlivosť o zubný mostík sa veľmi nelíši od toho, ako sa staráme bežne o vlastné zuby. Dôkladné čistenie dvakrát denne vrátane medzizubnej hygieny a prípadných výplachov. Niektorým pacientom môže byť v hygiene užitočná aj dentálna sprška, pomocou ktorej sa dostanú a vyčistia inak nedostupné miesta. Každých 6 mesiacov je odporúčaná profesionálna dentálna hygiena, aby keramika nestratila svoju prirodzenú farbu a taktiež kvôli kontrole stavu ústnej dutiny zubným lekárom. Zubný mostík je v súčasnosti stále častým riešením pre pacientov s chýbajúcimi zubami.

Jeho výhodou je:

 

 • prirodzený vzhľad
 • možnosť obnoviť až 4 za sebou chýbajúce zuby
 • použitie na hornej aj dolnej čeľusti
 • pohodlie pri používaní 
 • rýchle navyknutie na náhradu
 • dikcia 
 • finančná dostupnosť

 

Ku nevýhodam zubného mostíka patria:

 

 • nutnosť obrúsenia  a umŕtvenia častokrát aj zdravých zubov
 • silnejšie usádzanie zubného povlaku na povrchu náhrady 
 • možné poškodenie pilierových zubov preťažením
 • vyššia ceny v prípade osadenia mostíka na implantát 

 

Autor: OLEG BORODAVKO

Zubný lekár. Venuje sa predovšetkým implantológii a protetickej stomatológii
  

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV