Chýba mi zub

Ako ste sa mohli dočítať v jednom z našich predošlých článkov zubný mostík je jednou z rozšírených možností ako nahradiť chýbajúci jeden alebo aj viacero zubov. Je možné ich vyrobiť z rôznych materiálov. 

 

Aké druhy mostíkov existujú?

 

Zubné mostíky sa môžu líšiť v materiáli, z akého sú vyrobené alebo spôsobom fixácie. Kedysi sa mostíky vyrábali výhradne z kovu, napríklad zo zlata. Toto riešenie však nebolo optimálne jednak z estetického hľadiska a taktiež kvôli nerovnomernému zaťaženiu chrupu. Vďaka moderným technológiám je dnes chvalabohu možné vytvoriť zubné mostíky, ktoré sú priam na nerozoznanie od vašich vlastných zubov a taktiež dokážu plnohodnotne nahradiť chýbajúce zuby z pohľadu funkčnosti. 

 

Pevné mostíky upevnené na obrúsených zuboch sú jednou z vhodných alternatív, ako nahradiť chýbajúce zuby. Oproti riešeniu s implantátmi, sú mostíky finančne menej náročné. Ceny mostíkov závisia nie len od typu protetickej práce a počtu obnovovaných zubov, ale aj od materiálu z akého sa mostík vyrába. Estetická príťažlivosť, cena, pevnosť a životnosť konštrukcie je obvykle priamo závislá od zvoleného materiálu. Lekár vám dá určite odporúčanie na mieru na základe stavu vášho chrupu a prípadných kontraindikácii. 

 

Mostíky je v súčasnosti možné vyrobiť z kovokeramiky a oxidu zirkoničitého alebo celokeramické. Na výrobu dočasných mostíkov, ktoré sa používajú z estetického hľadiska a ako ochrana pre obrúsené zuby sa používa plast alebo špeciálna živica. 

 

Kovokeramické mostíky

sú keramické konštrukcie vo farbe prírodných zubov upevnené na kovovom podklade. Toto riešenie kombinuje pevnosť (tieto mostíky vydržia častokrát aj viac ako 10 rokov), pohodlie pacienta a optimálne zaťaženie oporných zubov a ďasien. Nevýhodou kovokeramických mostíkov je horšia estetika, keďže v mieste krčkov sa často vyskytne stmavnutie ďasien a taktiež prakticky žiadna priehľadnosť, vďaka čomu by zuby pôsobili prirodzenejšie. Pod kovokeramický mostík je taktiež potrebné väčšie obrúsenie pilierových zubov, čo predstavuje tiež istú nevýhodu. Komplikácia pri tomto druhu mostíkov môže nastať aj v alergii na kov. 

 

Celokeramické mostíky

sú protetické práce, zhotovené z jedného materiálu, najčastejšie zo zirkónu. Tento materiál je nepochybne estetickejším v porovnaní z kovokeramickým mostíkom, pretože dokáže vďaka svojmu vzhľadu imitovať priesvitnosť zubnej skloviny. Vďaka tomuto vyzerá protetická práca veľmi prirodzene. Zirkónový mostík je veľmi pevný a jeho životnosť môže byť až 10-15 rokov. Materiál je hypoalergénny a úplne biokompatibilný takže nehrozia žiadne alergie ako pri kove. Veľkou výhodou, ktorú vytvorenie mostíka z tohoto materiálu ponúka je počítačové modelovanie koruniek, čo poskytuje vysokú presnosť  a dokonalé prispôsobenie protetickej práce na váš chrup. To je obzvlášť dôležité pri strate väčšieho množstva zubov. 

 

Plastové a živicové mostíky

sa používajú len ako dočasné riešenie. Ponúkajú pacientovi ochranu pilierových obrúsených zubov, pred nasadením definitívnej práce alebo počas jej opravy. Nemajú dostatočnú estetiku, pohodlie ani odolnosť, avšak spoľahlivo poslúžia na obdobie, kým pacient čaká na vyhotovenie mostíka aby si zvykol na novú štruktúru v ústach a taktiež nechodil štrbavý. 

 

Zubný mostík je najčastejšie upevnený na dvoch pilieroch, medzi ktorými sú umiestnené umelé zuby. Piliere môžu byť vo forme vlastných zubov alebo špeciálne nainštalovaných implantátov. Je potrebné si uvedomiť, že zuby, ktoré majú slúžiť ako piliere pre mostík musia byť v dobrej kondícii, aby vydržali zaťaženie, ktoré ich čaká. S každým chýbajúcim zubom, ktorý je nahradený konkrétnym mostíkom sa prenáša časť žuvacieho zaťaženia na pilierový zub, ktorý nesie mostík.

 

Ak chýba jeden zub, tak dva nosné nesú okrem svojho vlastného zaťaženia aj polovicu z toho chýbajúceho. Ak chýbajú zuby dva, tak každý nosný nesie okrem svojej ťarchy ešte ťarchu ďalšieho zubu, ktorý nahrádza protéza, ktorá je na nich upevnená. Ak existuje riziko, že zuby, ktoré sú plánované ako piliere toto zaťaženie neunesú, je na mieste zváženie implantácia a upevnenie mostíka na jeden alebo viac implantátov. Toto sa týka najmä pacientov, ktorí prišli o viac zubov v rade. Ak potrebuje pacient nahradiť iba jeden zub a nechce podstupovať obrusovanie a umrtvovanie dvoch zdravých zubov, môže mu lekár navrhnúť aj implantáciu samotného chýbajúceho zuba. 


Autor: OLEG BORODAVKO

Zubný lekár. Venuje sa predovšetkým implantológii a protetickej stomatológii

Komentáre (0)

TU BUDE VÁŠ KOMENTÁR

0 znakov
Prílohy (0 / 3)
Zdieľajte svoju polohu

EXPRESS DIAGNOSTIKA PRE PACIENTOV