Prísť o zub nie je nič príjemné, aj preto sa moderná stomatológia dnes snaží o čo najdlhšie zachovanie plného počtu zubov u pacientov. Snahou každého správneho zubára je zub zachrániť a vyhnúť sa jeho vytrhnutiu. Našťastie, podľa štatistík, každoročne indikácie na extrakciu zubov klesajú.
Operácia v lokálnej anestéze
Trhanie zubov - extrakcia, je extrémnym riešením, kedy neexistuje žiadna reálna šanca na záchranu zuba, alebo situácia nejakým spôsobom ohrozuje zdravie pacienta. Hoci ide o pomerne rýchlu záležitosť, aj trhanie zubov sa považuje za operáciu, nakoľko pri ňom dochádza k poraneniu tela a vykonáva sa v lokálnej anestéze.
Lacnejšia alternatíva?
Do zubných ambulancií stále prichádzajú pacienti s tým, že si chcú nechať extrahovať jeden alebo viacero zubov, pretože sa obávajú finančne nákladnej liečby chorých zubov. Je dôležité si uvedomiť, že vytrhnutie zubu nie je riešenie. Stratený zub sa totiž odporúča nahradiť nielen z estetického hľadiska. Zachovať treba správne fungovanie chrupu, jeho zaťaženie a netreba zabúdať na to, že chýbajúce zuby môžu ovplyvniť aj výslovnosť pri rozprávaní. Často si tieto veci pacienti uvedomia až vtedy, keď o zuby prídu. Majte na pamäti, že extrakcia je nevratná vec a presvedčenie, že je finančne menej náročná je naozaj mylná. Inštalácia zubného mostíka alebo implantátu je väčšinou citeľne drahšia, ako pokus o záchranu zuba odsúdeného na vytrhnutie.
Situáciu konzultujte s viacerými lekármi
Záchrana zuba by mala byť hlavným cieľom, avšak každý organizmus a zub je individuálny a jedinečný. Preto nie je možné so 100% istotou pacientovi sľúbiť, že záchrana zubu bude úspešná. Počas ošetrenia sa môžu vyskytnúť nepredvídateľné faktory, ktoré môžu celý pokus o liečbu zmariť. V prípade, že vám hrozí strata zubu a máte pochybnosti, konzultujte stav aj s iným lekárom. Pre lepšiu diagnostiku a objasnenie situácie môže byť veľmi nápomocná aj tomografická snímka zubu.
Kedy je nutné pristúpiť k extrakcii?
- zubný kaz na alebo pod úrovňou kosti
- zlomenina zubu alebo inej traumy, kvôli ktorej nie je možné endodontické ošetrenie
- vážne poškodenie koreňa zubu
- rozsiahly zápal v oblasti koreňa zubu
- silná mobilita (kývanie) zubov
- zápal, ktorý prechádza do kosti alebo mäkkých tkanív
Extrakcia zdravých zubov
V istých prípadoch indikuje lekár vytrhnutie zubov aj v prípade, že sú úplne zdravé. Zväčša ide o ortodontickú liečbu v detskom veku. Stáva sa, že zub zasahuje do celého chrupu alebo okolia rastúcich zubov a bráni správnemu zhryzu a postaveniu chrupu. V takom prípade je lepšie zuby vytrhnúť, aby sa chrup mohol pomocou ortodontickej liečby následne vyrovnať. Krivé zuby totiž nie sú iba estetickým problémom. Horšie sa čistia a nerovnomerne opotrebúvajú. Pri ortodontickej liečbe sa častokrát trhajú aj tzv. zuby múdrosti.
Kedy je lepšie extrakciu odložiť?
Ak je zub poškodený niektorým z uvedených spôsobov, extrakcia je nevyhnutná. Sú však situácie, v ktorých je odporúčané s trhaním počkať na lepšie obdobie, prípadne zákrok skonzultovať s odborným lekárom pre danú oblasť.
Ide o :
- infekčné choroby všeobecne, obzvlášť pokiaľ ide o tie v ústach - herpes, afta a pod. či kardiovaskulárne ťažkosti
- ochorenia krvi, onkologické ochorenie
- prvý a tretí trimester v tehotenstve, extrakcia mliečnych zubov u detí, pokiaľ na RTG nie je vidieť základy trvalých zubov
Ako extrakcia prebieha?
Zuby sa trhajú v zubárskom kresle v lokálnej anestéze. Používajú sa špeciálne kliešte a nástroje, vďaka ktorým extrakcia prebieha pomerne rýchlo. Po zákroku sa odporúča obmedziť fyzicky náročné činnosti či pitie mliečnych produktov. Rana po extrakcii sa obvykle zahojí v priebehu 1-2 týždňov.